Zgodnie z medialnymi doniesieniami, spożycie alkoholu w okresie dwóch tygodni od przyjęcia szczepionki miało osłabiać jej skuteczność. Ponieważ wiele osób brało tę informację za pewnik, Brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) postanowił przedstawić oficjalne stanowisko naukowców.
Szczepionka na COVID-19 a alkohol – czy picie osłabia jej działanie?
Rzeczniczka MHRA udzieliła komentarza agencji prasowej PA. Jak wyjaśniła, naukowcy nie znaleźli dotychczas żadnych dowodów na to, że alkohol rzeczywiście osłabia skuteczność szczepionki na COVID-19. Poradziła również, aby osoby szczególnie zaniepokojone tą kwestią skonsultowały się z ekspertem.
Do tej pory nie znaleziono dowodów na to, że spożywanie alkoholu wpływa na skuteczność szczepionki na COVID-19. Radzę wszystkim, którzy są zaniepokojeni tą kwestią, aby skonsultowali się z lekarzem – tłumaczy rzeczniczka MHRA (PA).
Przeczytaj także: Dramat w Niemczech. Woda mózgowa po teście na COVID-19
Wyniki badań, na jakie powołała się rzeczniczka MHRA, nie dotyczą wszystkich szczepionek na COVID-19. Obejmuje wyłącznie te preparaty, które są podawane mieszkańcom Wielkiej Brytanii – AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna.
Przeczytaj także: Dramat w Indiach. Nagranie obiegło świat
Za doniesienia o negatywnym wpływie alkoholu na skuteczność szczepionki odpowiada organizacja charytatywna Drinkaware. Zajmuje się ona edukacją w zakresie skutków spożywania napojów wyskokowych. Jak twierdzili eksperci z Drinkaware, regularne picie alkoholu może przekładać się na zdolność organizmu do budowania odporności.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.