Europejska Agencja Leków (EMA) zbadała powiązanie szczepionek na COVID-19 typu mRNA a ryzykiem zapalenia serca. Na podstawie analizy 321 przypadków po szczepieniu szczepionki mRNA od BioNTech/Pfizer i Moderna EMA stwierdziła, że podanie preparatów tych firm mogły powodować bardzo rzadkie przypadki zapalenia serca.
Komisja ds. bezpieczeństwa przeanalizowała łącznie 145 takich przypadków oraz 138 zapaleń osierdzia po podaniu szczepionki BioNTech/Pfizer. W przypadku wstrzyknięcia Moderny Agencja przeanalizowała 19 przypadków każdego z powikłań.
Korzyści płynące ze wszystkich zatwierdzonych szczepionek przeciwko COVID-19 nadal przewyższają ryzyko groźnych powikłań - podkreśla EMA w swoim komunikacie.
Powikłania głównie u młodych mężczyzn
Agencja podkreśliła, że tego typu skutki uboczne zaobserwowano szczególnie wśród młodych mężczyzn, a pierwsze objawy pojawiały się najczęściej w ciągu 14 dni od przyjęcia drugiej dawki. Odnotowano pięć przypadków śmiertelnych.
Zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia to stany zapalne serca, których objawami są duszność, kołatanie serca i ból w klatce piersiowej. Przypadłość ta bywa bardzo niebezpieczna, a w grupie podwyższonego ryzyka są osoby starsze, dzieci, osoby z obniżoną odpornością i przewlekle chorzy.
Czytaj także: Wariant Delta atakuje. Jak skuteczne są szczepionki?
Pfizer i Moderna: podano prawie 200 mln dawek
Do końca maja w Europejskim Obszarze Gospodarczym podano około 177 milionów dawek szczepionki BioNTech/Pfizer i 20 milionów dawek Moderny. Europejska Agencja Leków zarekomendowała, by w drukach informacyjnych szczepionek Pfizera i Moderny pojawiły się wzmianki o możliwych powikłaniach.
Na koniec Agencja poinformowała, że wcześniejsze badania wykazały, że szczepionka AstraZeneca może wywoływać kolejny skutek uboczny. Chodzi o zespół Guillain-Barre, który był zgłaszany w niektórych przypadkach po szczepieniu. Zespół ten powoduje zapalenie nerwów i może powodować ból, drętwienie, osłabienie mięśni i trudności w chodzeniu.
Skutki uboczne dotyczą tylko preparatów mRNA
EMA wskazała, że w chwili obecnej nie można było ustalić związku przyczynowego z zapaleniem mięśnia sercowego lub zapaleniem osierdzia w przypadku dwóch innych szczepionek przeciw COVID-19 dopuszczonych do użycia na terenie Unii Europejskiej.