Od dawna wiadomo, że szczury to zwierzęta o dużej inteligencji. Badania wielokrotnie wykazywały, że przejawiają one zdolność szybkiego uczenia się oraz przetwarzania informacji, potrafią uczyć się na błędach, a nawet wyciągać wnioski. Z jakiegoś powodu jednak wiele osób pała do nich niechęcią. To duży błąd!
Szczury pomogą ofiarom katastrof
Teraz wreszcie szczury będą miały szansę popracować nad swoim PR-em. Ich inteligencję postanowili wykorzystać naukowcy pracujący dla organizacji non-profit APOPO w Morogoro w Tanzanii. W ramach projektu zatytułowanego "Hero Rats" (ang. Bohaterskie Szczury) trenują te zwierzęta, by pomagały służbom w ratowaniu osób ocalałych po katastrofach naturalnych.
Zespół pod nadzorem dr Donny Kean z Glasgow przez ostatni rok dopracowywał specjalistyczne plecaki z wbudowanymi mikrofonami, sprzętem wideo i lokalizatorami, które można zamontować na szczurach. Zwierzęta wyposażone w taki sprzęt mają być wysyłane pod ziemię i gruzy do uwięzionych osób, by umożliwić ratownikom komunikację z nimi i koordynowanie akcji ratunkowych.
Szczury nie uczestniczyły jeszcze w prawdziwej akcji, jak na razie trenują na specjalnie przygotowanych trasach, imitujących miejsca po katastrofach naturalnych. Gryzonie są szkolone, aby reagować na sygnał dźwiękowy, który wzywa je z powrotem do bazy. Do tej pory wytresowano siedem szczurów, a naukowcom wystarczyły zaledwie dwa tygodnie, aby przyzwyczaić je do wyznaczonych zadań.
Wkrótce szczury zostaną wysłane do Turcji, gdzie będą miały szansę pracować w terenie. Kraj jest podatny na trzęsienia ziemi, a zespół poszukiwawczo-ratowniczy GAE zgodził się na wdrożenie szczurów do pracy.
Na tym ich potencjał się nie kończy
Projekt wciąż się rozwija i badacze przewidują, że szczury będą w stanie pomagać ludziom nawet przy bardziej złożonych zadaniach. Niewykluczane, że gryzonie te w przyszłości będą pracować przy wykrywaniu min lądowych, czy wykrywaniu gruźlicy i brucelozy - choroby zakaźnej, która atakuje zwierzęta gospodarskie.
Dr Donna Kean twierdzi, że błędne jest przekonanie, jakoby szczury były niehigieniczne. Badaczka opisuje je jako stworzenia towarzyskie, które można szybko wyszkolić, aby pomagały ratować ludzkie życie.
Są tak zwinne, tak dobrze radzą sobie w poruszaniu się w różnych środowiskach. Są idealne do prac poszukiwawczo-ratowniczych. Mogą żyć w każdych warunkach. Mamy nadzieję, że uratują niejedno życie, wyniki są naprawdę obiecujące - powiedziała w odniesieniu do prowadzonych badań, cytowana przez "Daily Mail".
Czytaj także: Myśleli, że zgubili żółwia. Odnalazł się po 30 latach