Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 
aktualizacja 

Szczyt pokojowy w Szwajcarii. Rosja odmówiła udziału

Na "szczyt pokojowy" w sprawie Ukrainy w Szwajcarii, który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca, zaproszono około 160 krajów. Swoją obecność potwierdziło około 90. W tym gronie nie ma oczywiście Rosji, która według mediów jest zaniepokojona tym wydarzeniem.

Szczyt pokojowy w Szwajcarii. Rosja odmówiła udziału
Szczyt pokojowy w Szwajcarii. Rosja odmówiła udziału (GETTY, Contributor)

W dniach 15-16 czerwca w szwajcarskim kurorcie Burgenstock niedaleko Lucerny w Szwajcarii odbędzie się szczyt pokojowy organizowany przez Ukrainę.

Według ukraińskiego serwisu Radia Liberty w spotkaniu weźmie udział około 90 krajów i organizacji. Jednocześnie Chiny, Brazylia, Arabia Saudyjska i kilka innych krajów odmówiły udziału w szczycie, a Rosja nie została na niego zaproszona.

Według prezydenta Władimira Zełenskiego, uczestnicy będą rozmawiać m.in. o wymianie jeńców wojennych w formule "wszyscy za wszystkich", a także o kwestiach bezpieczeństwa nuklearnego i żywnościowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie wejdą do Mołdawii? Ekspert o czarnym scenariuszu

Według niezależnego portalu Meduza, Kreml jest zaniepokojony szwajcarskim szczytem. Rosjanie zastanawiają się czy inicjatywa Ukrainy oznacza jej gotowość do prowadzenia negocjacji pokojowych z Federacją Rosyjską.

Konferencja najprawdopodobniej nie będzie miała bezpośredniego wpływu na przebieg działań wojennych. Nie należy tego postrzegać jako [objaw zapowiadający] koniec wojny, ale jako kontynuację wysiłków na rzecz budowy koalicji - poszerzenia poza Zachodem kręgu krajów sympatyzujących i wspierających Ukrainę. Celem konferencji jest przekonanie krajów tzw. "globalnego Południa" do proukraińskiego stanowiska na szczeblu dyplomatycznym - podkreśla Samuel Charap, ekspert polityczny.

Ukraina nie chce negocjacji z Rosją

Jak podkreśla ekspert, konferencja w Szwajcarii nie oznacza, że Ukraina gotowa jest na negocjacje z Rosją. Chce, aby żądania pokojowego rozwiązania, które zostaną przedstawione Rosji, zostały najpierw uzgodnione przez społeczność międzynarodową.

Wiemy, jak wyglądają negocjacje pokojowe: wtedy, gdy walczące strony siedzą przy tym samym stole. Widzieliśmy to na Białorusi i w Turcji na początku wojny. To, co wydarzy się w Szwajcarii, to coś innego - dodaje Charap.

Rząd szwajcarski poinformował, że jest gotowy wysłać zaproszenie, ale Kreml nie był nim zainteresowany. Zełenski wyjaśnił z kolei, że odmówili Rosji udziału w obawie, że strona rosyjska "wszystko zablokuje i wszystko zakłóci".

Ku mojemu zdziwieniu rosyjskie kierownictwo jest zaniepokojone tym wydarzeniem. Gdybym był na ich miejscu, prawdopodobnie zignorowałbym go - podkreśla ekspert.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Spotkanie grupy Ramstein bez szefa Pentagonu. Nieobecność to jasny sygnał
Zaczęło się. W Zakopanem posypały się mandaty
Niszczycielskie tornada i ulewy w USA. Stan wyjątkowy w Arkansas
Pędził traktorem przez miasto. Wysoki mandat dla 28-latka
Kosili trawę w niedzielę. "Proszę to natychmiast wyłączyć"
Jak gotować brokuł, by był zielony? Prosty trik
Podejrzenie rotawirusa u dzieci. Wymioty i bóle brzucha w przedszkolu
Te grzyby omijaj szerokim łukiem. Smardze mają trującego sobowtóra
Triumf Julii Szeremety. 11 Polaków w półfinałach
Kontrowersje wokół odstrzału wilków. Więcej szkód niż korzyści
Zaskakujące odkrycie dotyczące muszek owocówek. Alkohol zwiększa ich atrakcyjność
Trump go ułaskawił. Dilera zatrzymano od tego czasu już cztery razy
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić