Dolina Rabskiego Potoku to jeden z najciekawszych pod względem turystycznym i przyrodniczym obszarów Bieszczadów. Strome stoki otaczające dolinę porastają bardzo urozmaicone lasy o charakterze puszczańskim, będące ostoją takich gatunków jak: niedźwiedź, ryś, żbik, dzięcioł białogrzbiety i trójpalczasty czy nadobnica alpejska.
Wśród lasów ukryte są najniżej położone w Karpatach gołoborza, a największy ich kompleks objęty jest ochroną jako rezerwat. Dolina słynie również z minerałów arsenowych oraz kryształów górskich. Ostatnie z nich znalazł Marcin Scelina, a zdobycz udokumentowano na facebookowym koncie Nadleśnictwa Baligród.
Bywa i tak, że wędrując korytem Rabskiego Potoku natknie się człowiek na dwa niezbyt okazałe kryształy - czytamy w opisie.
Kryształy górskie z tego regionu nazywane są także diamentami marmaroskimi. To czyste, bezbarwne kryształy kwarcu o pokroju krótkiego słupa z podwójną piramidą, przypominające szlachetne kamienie. Ich nazwa pochodzi od rejonu Marmarosz w północnej części Rumunii.
Wiele atrakcji w Bieszczadach
Jak możemy przeczytać na portalu krosno.lasy.gov.pl, prawdziwą rewelacją dla zwiedzających ten region są także porosty, których przynajmniej kilkanaście gatunków widać na pierwszy rzut oka.
Najładniejsze z nich - chrobotek najeżony, chrobotek palczasty, chrobotek koralkowy - sprawiają, że gołoborze wydaje się być bajkowym światem. Do tego jeszcze dodać trzeba połyskujące w słońcu drobiny kryształu górskiego na kamieniach i czerwień ubogiej rudy żelaza. Spośród elementów kulturowych doliny zwraca uwagę kapliczka Synarewa, posiadająca bardzo ciekawą historię.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.