Tedros Adhanom Ghebreyesus skrytykował sposób finansowania służby zdrowia na świecie podczas 73. obrad Światowego Zgromadzenia Zdrowia. Szef Światowej Organizacji Zdrowia zauważył, że ochrona zdrowia powinna być traktowana jako inwestycja, a nie jako dodatkowy koszt. Jego zdaniem rządy traktowały do tej pory leczenie pacjentów instrumentalnie.
Pandemia koronawirusa pokazała, jak kończy się chroniczne cięcie wydatków na służbę zdrowia – ocenił szef WHO.
WHO krytykuje podejście rządów do wydatków na służbę zdrowia
Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że trwający światowy kryzys zdrowotny spowodowany pandemią koronawirusa, zapoczątkował kryzys społeczno-gospodarczy, pozbawiając miliardy osób środków do życia. Wystawił także na próbę światową solidarność. Według dyrektora generalnego WHO potrzeba nie tylko zwiększenia nakładów finansowych na służbę zdrowia, ale także zmiany myślenia.
Powrót do "status quo" nie wchodzi w grę – powiedział.
Jak stwierdził Tedros Adhanom Ghebreyesus, opieka zdrowotna jest podstawą zrównoważonej i stabilnej gospodarki. W związku z tym, WHO powołała Radę ds. Ekonomiki Zdrowia Publicznego. Nowy organ ma zajmować się związkiem pomiędzy zdrowiem obywateli a wzrostem gospodarczym w poszczególnych krajach.
W radzie mają zasiąść czołowi ekonomiści i eksperci w dziedzinie zdrowia. Przewodniczyć jej będzie profesor Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie Mariana Mazzucato. Pierwsza sesja Rady ma odbyć się w formie wideokonferencji w ciągu kilku najbliższych tygodni.
WHO na temat szczepionki. "Nie możemy stawiać wszystkiego na jedną kartę"
Podczas sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia, szef WHO odniósł się także do doniesień na temat szczepionki na koronawirusa, opracowywanej przez firmy Pfizer i BioNTech. Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenił, że szczepionki są bardzo istotnym narzędziem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się choroby. Dodał także, że ma nadzieję, że wkrótce szczepionka trafi do wszystkich potrzebujących.
Nigdy w historii badania nad szczepionkami nie postępowały tak szybko. Musimy tak samo błyskawicznie zapewnić wszystkim krajom korzyści z tego naukowego osiągnięcia – powiedział dyrektor WHO.
Jak stwierdził Ghebreyesus, nie należy jednak skupiać się tylko i wyłącznie na szczepionce. Zanim zostanie bowiem ona wprowadzona do powszechnego użytku, należy korzystać z dotychczasowych rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby. Chodzi m.in. o izolowanie chorych i śledzenie drogi przenoszenia się wirusa.
Nie możemy stawiać wszystkiego na jedną kartę. Mamy do dyspozycji także inne narzędzia do walki z pandemią. Należy z nich korzystać, ponieważ także są one skuteczne – podsumował szef WHO.
Czytaj także: Eksperymentalne leczenie COVID-19. Wyciekły plany WHO
Obejrzyj także: Pfizer. Szczepionka na COVID. Marcin Jędrychowski o zapowiedziach Mateusza Morawieckiego