Organizacja o charakterze patriotycznym, obronnym i sportowym liczy obecnie około 150 członków. Oddziały, nazywane "chorągwiami", znajdują się w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Białymstoku, a także na Litwie - w Wilnie i Kownie. To tam odbywają się szkolenia. Pierwsze ruszyły już jesienią ubiegłego roku.
Białoruskie Pospolite Ruszenie w Polsce. Chcą walczyć o wyzwolenie ojczyzny
Założyciele Pospolitego Ruszenia nastawiają się na szkolenie głównie młodych ludzi, nie tylko Białorusinów, ale również ochotników innych nacji. Podkreślają, że ich celem jest przede wszystkim zjednoczenie w potrzebie walki z rosyjskim najeźdźcą oraz przygotowanie do walki o wyzwolenie Białorusi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najważniejsze czego chcemy, to przygotowanie jak największej liczby Białorusinów do tej chwili, kiedy upadnie Rosja. Żeby Białoruś nie pozostała pod okupacją rosyjskich wojsk i Łukaszenki – powiedział Biełsatowi szef organizacji, używający pseudonimu "Husar".
Ze statutu organizacji dowiadujemy się, że Pospolite Ruszenie będzie skupiać się na "systemowym przygotowaniu fizycznym i specjalnym" oraz kształtowaniu światopoglądu i postaw patriotycznych wśród jego członków. W oświadczeniu poinformowano także o zapewnieniu stałego "wsparcia materialnego" dla chętnych do walki.
Symbol Pospolitego Ruszenia nawiązuje do tradycji Rzeczypospolitej. Po lewej stronie emblematu widnieje Pogoń, będąca symbolem narodowym Białorusi, a na drugiej połowie znajduje się Maryja, którą można zobaczyć także w m.in. w herbie Mińska.
Na emblemacie pokazujemy, że Pogoń, która dotąd czekała na naszym godle, teraz ruszyła. Na jego drugiej połowie jest Matka Boska. Trwa ona w modlitwie o Białoruś, o swoich synów i prosi, by obronili ojczyznę i powrócili żywi do domu - wytłumaczył Biełsatowi Siarżuk Kiedyszka, przedstawiciel stowarzyszenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.