Do przerażających scen doszło 10 listopada w Shanghai Haichang Ocean Park. Widzowie obecni na pokazie zobaczyli orkę wykonującą polecenia trenera na ociekającej krwią podłodze. W pewnym momencie można zobaczyć, jak orka powoli wślizguje się z powrotem do wody, sprawiając wrażenie, jakby mdlała.
Jak wskazuje serwis "The Sun", lokalne media dzień po występie potwierdziły, że widoczna na nagraniu orka doznała obrażeń. Przedstawiciele oceanarium przekazali, że zwierzę zraniło się zabawkami wykorzystywanymi w trakcie pokazu. Zapewnili też, że opiekunowie zajęli się orką, kiedy tylko zorientowali się, że krwawi.
To nie zmniejsza jednak szoku, jakiego doznała w trakcie pokazu widownia, na której jak wskazuje "The Sun" nie brakowało dzieci. Jak relacjonuje serwis, na nagraniu słychać przerażone okrzyki widzów. Pocieszające jest to, że po znalezieniu się w wodzie, orka wystawiła głowę nad powierzchnię, prosząc swojego tresera o rybę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzymanie orek w niewoli budzi wiele emocji
Jak podaje "The Sun", incydent ten wpisuje się w długą i bogatą historię kontrowersji związanych z trzymaniem orków w niewoli. Aktywiści nieustannie podkreślają, że jest to okrutna praktyka i powinna jak najszybciej zostać zakazana.
Jednym z koronnych argumentów podnoszonych przez obrońców praw zwierząt jest fakt, że niewola prowadzi do drastycznego skrócenia długości życia osobników tego gatunku. W środowisku naturalnym orki mogą dożyć nawet 90 lat, w niewoli długość ich życia skraca się do 20-30 lat.
Przetrzymywane w oceanariach i parkach rozrywki orki często chorują. Można też zaobserwować, że ich płetwa grzbietowa jest skrzywiona. Jest to wynik zarówno zbyt małych zbiorników, jak i częstszego przebywania zwierzęcia na powierzchni. Niewola odbija się nie tylko na kondycji fizycznej niewolonych orek, ale także na ich psychice.
Stres związany ze środowiskiem niewoli przejawia się w "fizjologicznych i behawioralnych nieprawidłowościach wskazujących na cierpienie psychiczne i zaburzenia emocjonalne", w tym stereotypowe zachowanie, brak reakcji, nadmierną uległość, samookaleczenia i urazy fizyczne, upośledzoną immunologię i nadmierną agresją — wskazuje raport organizacji PETA.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.