Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ma go 76 proc. kosmetyków. Niepokojący raport Greenpeace

42

W poniedziałek 22 marca organizacja Greenpeace opublikowała na swojej stronie internetowej niepokojący raport, z którego wynika, że aż 76 proc. kosmetyków do makijażu znanych marek zawierało mikroplastik. Greenpeace zaapelował do niemieckiego rządu o wprowadzenie zakazu używania mikroplastiku w kosmetykach.

Ma go 76 proc. kosmetyków. Niepokojący raport Greenpeace
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

Aż 76 proc. kosmetyków do makijażu znanych marek zawiera mikroplastik. Takie dane opublikowała organizacja Greenpeace w poniedziałkowym raporcie.

Raport o nazwie "O makijażu - plastik w kosmetykach" wykazał, że w aż 502 z 664 badanych produktów kosmetycznych do makijażu od 11 topowych marek wykryto cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów.

Wyniki pokazują, że tworzywa sztuczne są używane do wytwarzania kosmetyków do tak wrażliwych części ciała, jak oczy i usta. Mogą być one wdychane lub połykane. Najwyższe stężenia tworzyw sztucznych mają kredki i cienie do oczu, błyszczyki i pomadki - napisano.

Zagrażają czy nie?

To pytanie zadaje sobie teraz większość ludzi. A zdania, nawet specjalistów są podzielone. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłowe ds. Higieny Osobistej i Detergentów (IKW), powołując się na dostępne w internecie badania, orzekło, że nie ma wystarczającego dowodu, że tak małe drobiny plastiku stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia.

Z kolei Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) zapowiedział, że mikroplastik, który znajduje się w takich produktach kosmetycznych jak żele czy peelingi do ciała oraz pasty do zębów mogą być szkodliwe kiedy są wchłaniane przez skórę albo przypadkowo połykane.

Organizacja Greenpeace zaapelowała nawet do rządu Niemiec o wprowadzenie zakazu używania tego typu substancji w kosmetykach.

Minister środowiska Svenja Schulze powinna dążyć do wprowadzenia wyraźnego zakazu stosowania plastiku o jakiejkolwiek konsystencji w kosmetykach - zarówno w Niemczech jak i reszcie Unii Europejskiej - twierdzi ekspert Greenpeace ds. chemikaliów Viola Wohlgemuth.

I choć jednoznacznych dowodów na szkodliwość mikroplastiku na organizm człowieka nie ma, wyeliminowanie go albo choćby ograniczenie w produkcji kosmetyków z pewnością wpłynie pozytywnie na środowisko.

Zobacz także: Eksperci biją na alarm. Mikroplastik w wodzie szkodliwy dla zdrowia
Autor: KLS
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić