Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Szokujący incydent w reality show. Zabił i zjadł chronionego ptaka

40

Uczestnik programu telewizyjnego zabił i zjadł ptaka wekę. Powiedział, że zrobił to świadomie, bo wraz z kolegą "nie przygotowali się na głód". Jak donoszą media, w rezultacie zarówno zawodnik, jak i jego kolega z drużyny zostali zdyskwalifikowani z programu.

Szokujący incydent w reality show. Zabił i zjadł chronionego ptaka
Uczestnik reality show zabił i zjadł chronionego ptaka (Pixabay)

Według doniesień mediów, uczestnik amerykańskiego reality show o przetrwaniu zabił i zjadł chronionego ptaka w Nowej Zelandii podczas kręcenia programu. Jak informuje stacja BBC, w programie "Race to Survive" uczestnicy muszą w dużej mierze samodzielnie polować na pożywienie. Drugi sezon kręcono właśnie w Nowej Zelandii.

Jak podaje serwis informacyjny Radio New Zealand, uczestnik Spencer "Corry" Jones był świadomy, że łamie zasady, zabijając i zjadając ptaka. Na nagraniu widać, jak przepraszał, mówiąc, że popełnił głupi błąd. Dodał, że wraz z kolegą "nie przygotowali się na głód".

Jak się okazało zabił nielotnego ptaka weka, który wymarł na dużych obszarach Nowej Zelandii. Jest gatunkiem w pełni chronionym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłumy na plaży w Gdańsku. W środku dnia ciężko znaleźć miejsce

"To, co zrobiłem, było oznaką braku szacunku dla Nowej Zelandii, za co przepraszam" - powiedział uczestnik. Zarówno Jones, jak i jego kolega z drużyny Oliver Dev zostali zdyskwalifikowani w ósmym odcinku programu.

Departament Ochrony Nowej Zelandii został zaalarmowany przez przedstawiciela amerykańskiej firmy produkcyjnej Original Productions wkrótce po incydencie.

Jak informuje BBC, urzędnicy przeprowadzili dochodzenie i wydali firmie oraz uczestnikowi pisemne ostrzeżenia. Władze uwzględniły "niezwykłą dynamiczną sytuację w grupie", taką jak zmęczenie i znaczny głód członków obsady, co mogło wpłynąć na ich decyzje.

"Niemniej jednak zabijanie i zjadanie rodzimych gatunków chronionych w tej kwestii jest niedopuszczalne, a firma jest powiadomiona o konieczności przestrzegania przez uczestników programu przepisów dotyczących ochrony przyrody" – powiedział Dylan Swain, kierownik zespołu dochodzeniowego w tym departamencie.

Ptak weka jest gatunkiem chronionym

Weka to duży nielotny ptak, który słynie ze swojej zadziornej i ciekawej osobowości. Niestety, gatunek ten wymarł na dużych obszarach Nowej Zelandii w wyniku zmieniających się warunków klimatycznych oraz rosnącej liczby drapieżników. Na niektórych wyspach kraju można na niego legalnie polować, jednak ogólnie jest to gatunek chroniony na mocy ustawy o dzikiej przyrodzie z 1953 roku.

Według tej ustawy, maksymalna kara za zranienie ptaka może wynosić dwa lata więzienia lub grzywnę w wysokości 100 000 dolarów nowozelandzkich (około 235 tysięcy złotych). Ochrona tego gatunku jest niezwykle ważna, ponieważ weka odgrywa istotną rolę w ekosystemie Nowej Zelandii.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić