Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Szopka w Moskwie. Dziennikarz ujawnia prawdę o koncercie Putina

W piątek na stadionie Łużniki w Moskwie Władimir Putin zorganizował prowojenny koncert. Na miejscu był dziennikarz BBC, który rozmawiał z jego niektórymi uczestnikami. Jak relacjonuje, ludzie, do których przemawiał Putin, to w dużej części pracownicy państwowi, którzy otrzymali polecenie uczestnictwa od swoich pracodawców. Na stadionie byli też m.in. uczniowie, którzy nie do końca wiedzieli, jaki jest w ogóle cel koncertu.

Szopka w Moskwie. Dziennikarz ujawnia prawdę o koncercie Putina
Dziennikarz BBC rozmawiał z uczestnikami zorganizowanego przez Putina wiecu w Moskwie (Getty Images, Contributor#8523328)

Nie milkną echa prokremlowskiego wiecu poparcia dla wojny w Ukrainie, zorganizowanego przez Władimira Putina w piątek 18 marca w Stadionie Łużniki w Moskwie. Impreza, na którą miało przybyć nawet 200 tys. osób, odbyła się pod hasłem "Nie dla nazistów". Na senie wystąpiły zespoły muzyczne, których członkowie otwarcie popierają kremlowski reżim. Przemowę wygłosił także sam rosyjski przywódca.

Na nagraniach opublikowanych w sieci i puszczanych w propagandowej rosyjskiej telewizji stadion wygląda na zapełniony po brzegi. Zgromadzeni ludzie trzymają rosyjskie flagi, uśmiechają się do kamer, niektórzy depczą flagi w ukraińskich barwach. Według niezależnych dziennikarzy, którzy byli na miejscu, spora część osób, które były obecne na stadionie, to pracownicy państwowych firm i administracji.

"Zostali zmuszeni do wzięcia udziału w wiecu"

Producent BBC Moscow Will Vernon był na miejscu i porozmawiał z kilkoma uczestnikami wydarzenia. - Oto obraz, który Kreml chce, abyś zobaczył: tysiące ludzi popierających prezydenta Putina i "specjalną operację wojskową" w Ukrainie, stłoczonych na stadionie Łużniki w Moskwie - Vernon napisał na Twitterze pod wideo ukazującym rozentuzjazmowany tłum na trybunach. Większość jego rozmówców przyznała, że zostali przymuszeni do uczestnictwa w koncercie przez pracodawców.

Uzyskanie informacji od Rosjan nie było łatwe. Dziennikarz przyznał, że w przeciwieństwie do wieców opozycji znaczna część uczestników nie chciała być filmowana ani odpowiadać na pytania dziennikarzy. - Niektórzy zakrywali twarze lub zakładali kaptury, kiedy mówiliśmy, że jesteśmy dziennikarzami. Wielu wydawało się zakłopotanych lub zawstydzonych, że tam jest - napisał na Twitterze Vernon.

Wielu twierdziło, że pracuje w sektorze publicznym (np. nauczyciele szkolni) i byli pod presją pracodawców. Jeden człowiek, który pracuje w moskiewskim metrze, powiedział nam, że on i inni pracownicy zostali zmuszeni do wzięcia udziału w wiecu. "Będę tu przez chwilę, a potem pójdę… Myślę, że większość ludzi nie popiera wojny. Ja nie" - napisał na Twitterze Vernon, cytując jednego ze swoich rozmówców.

- Uczniowie powiedzieli nam, że mieli możliwość dnia wolnego od zajęć, jeśli wzięli udział w "koncercie". Niektórzy z nich nawet nie wiedzieli, że impreza była po części poświęcona wsparciu dla sił rosyjskich na Ukrainie - dodał dziennikarz w poście opublikowanym w mediach społecznościowych.

Jednocześnie Vernon podkreśla, że na wiecu niewątpliwie obecni byli także ludzie autentycznie popierający prezydenta Putina i "specjalną operację wojskową na Ukrainie", jak Kreml określa zainicjowaną przez siebie wojnę.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

"Typowa putinowska ustawka"

Prokremlowski wiec na Łużnikach skomentował w rozmowie z Wirtualną Polską dr Wojciech Siegień z Uniwersytetu Gdańskiego. Według niego koncert był "typową putinowską ustawką", których w Rosji było już wiele.

W Rosji od lat odbywają się "spontaniczne" wiece, na których muszą się obowiązkowo pojawić pracownicy budżetówki, urzędniczki, nauczyciele, młodzież szkolna. To są typowe rosyjskie massovki, czyli masówki - przypominające pochody pierwszomajowe. Dostajesz prikaz i musisz iść. To jest tam normalna praktyka od lat - Siegień powiedział WP.

- W Rosji istnieją nawet specjalne portale, na których daje się ogłoszenia, że się poszukuje uczestników wieców. Pan przed wiecem stoi w aucie, dają ci flagę, dają ci plakaty i idziesz popierać Putina. Potem kasujesz za to wypłatę i idziesz do sklepu na zakupy. To jest przećwiczone - dodał Siegień.

Zobacz także: Mieszane reakcje po przemówieniu Zełenskiego w Bundestagu. "Ich to przerasta"
Autor: SSŃ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić