Od 2 lutego 2025 r. w Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji, które zakazują stosowania systemów manipulacji poznawczo-behawioralnej, punktacji społecznej oraz rozpoznawania twarzy. Ministerstwo Cyfryzacji przypomniało, że pracodawcy mają obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich kompetencji w zakresie AI.
Nowe przepisy, które weszły w życie, obejmują rozdział I i II unijnego aktu o sztucznej inteligencji (AI Act). Zakazują one stosowania systemów AI, które mogą manipulować zachowaniami ludzi, oceniać ich na podstawie punktacji społecznej czy profilować w celach predykcyjnych. Zakaz dotyczy także systemów rozpoznawania twarzy używanych do kategoryzacji ludzi według rasy, religii czy orientacji seksualnej. Wyjątkiem są systemy AI wykorzystywane w obronności, bezpieczeństwie narodowym oraz badaniach naukowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepisy dotyczą wszystkich podmiotów działających na terenie UE, które stosują systemy AI, niezależnie od ich siedziby. Niezastosowanie się do tych regulacji może skutkować karami administracyjnymi sięgającymi 35 mln euro lub 7 proc. całkowitego rocznego obrotu.
W życie wchodzi AI Act i AI Literacy
Od 2 lutego 2025 r. obowiązuje również tzw. AI Literacy, który nakłada na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy z AI. Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że to ważny krok w kierunku zwiększenia świadomości związanej z AI w miejscu pracy.
Unijne rozporządzenie 2024/1689, znane jako AI Act, weszło w życie 1 sierpnia 2024 r., ale niektóre przepisy, takie jak te dotyczące systemów zakazanych, zaczęły obowiązywać dopiero teraz. Zasady dotyczące modeli AI ogólnego przeznaczenia wejdą w życie w sierpniu 2025 r., a pełne wdrożenie aktu nastąpi w 2027 r.
AI Act klasyfikuje różne rodzaje AI pod kątem potencjalnego ryzyka dla użytkowników. Im większe ryzyko, tym surowsze przepisy regulujące ich użycie. Przepisy dzielą AI na cztery grupy: oprogramowanie wysokiego ryzyka, technologie ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne, które są zakazane w UE.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.