Jak podaje "The Guardian", naukowcy i lekarze pochodzący z Wielkiej Brytanii dokonali przełomowego odkrycia dot. wykrywania raka. Według nich bardzo pomocna będzie przy tym sztuczna inteligencja.
Czytaj także: Tajemnicza śmierć wieloryba. Naukowcy są w kropce
Wykrywalność raka płuc szybsza dzięki sztucznej inteligencji?
"W przyszłości, mamy nadzieję, że ulepszy to wczesne wykrywanie i leczenie nowotworu (...)" - mówi dr. Benjamin Hunter, kliniczny onkolog w Royal Marsden National Health Service.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje dziennik, analizie poddano płuca aż 500 pacjentów.
"Następnie planujemy przetestować technologię na pacjentach z dużymi guzami na płucach, by sprawdzić, czy precyzyjnie da się ocenić ryzyko raka płuc" - dodał.
Jeśli badania okażą się sukcesem, technologia pomoże także w leczeniu pacjentów, którzy usłyszeli diagnozę.
"Mamy nadzieję przyspieszyć wykrywalność choroby, używając innowacyjnych technologii jak AI" - powiedział przewodniczący badań dr. Richard Lee.
"Ludzie ze zdiagnozowanym nowotworem płuc we wczesnym stadium mają większe szanse, by przeżyć 5 lat, niż ci, u których choroba została wykryta stosunkowo późno" - dodał naukowiec.
Trzy lata temu Lee wyjaśnił, że dzięki tym badaniom uda się też rzucić cień na subtelne zmiany u pacjentów, które wyjaśniłyby ich kondycję.
Rak płuc jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach. W Polsce jest to 22 tys. zachorowań rocznie. Niestety jest także najgorzej rokującym nowotworem. 5-letnie przeżycie w Polsce u osób, które usłyszały diagnozę, wynosi 13,4 procent.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.