Umiejętności miękkie są połączeniem cech psychofizycznych (osobowości, inteligencji emocjonalnej itp.) z umiejętnościami społecznymi, umożliwiającymi w danej sytuacji zarządzanie posiadanymi kompetencjami twardymi. Dzięki kompetencjom miękkim możliwe jest wykorzystanie zdobytej wiedzy w najlepszy sposób i w najbardziej odpowiednim momencie.
Czytaj także: PIT - jak go rozliczyć?
Umiejętności miękkie są bardzo przydatne podczas starania się o pracę na rozmaite stanowiska. Szczególnie ważne są przy aplikowaniu na stanowiska kierownicze, albo takie, które mocno związane są z kontaktami międzyludzkimi. Wszędzie, gdzie zachodzi potrzeba pracy z ludźmi będą miały one priorytetowe znaczenie.
Umiejętności miękkie - podział na grupy
Umiejętności miękkie wiążą się z naszą psychiką. Dzieli się je na dwie grupy:
Pierwsza grupa to umiejętności osobiste, czyli zdolności potrzebne do tego, by w efektywny sposób można było zarządzać sobą. Tu wyróżnia się np. inteligencję emocjonalną, odporność na stres, kreatywność czy asertywność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W drugiej grupie umiejętności interpersonalnych są zdolności komunikacyjne, które pomagają w kontaktach z innymi ludźmi. Mowa tu o takich kompetencjach, jak autoprezentacja, praca w grupie, delegowanie zadań, czy radzenie sobie z konfliktami w zespole.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Umiejętności miękkie - lista
- umiejętność radzenia sobie ze stresem,
- zdolność logicznego myślenia
,- przyjazne nastawienie,
- pozytywna, optymistyczna natura,
- kreatywne podejście,
- innowacyjność,
- elastyczność,
- umiejętność pracy pod dużą presją czasu,
- komunikatywność,
- chęć utrzymania dobrej atmosfery w miejscu pracy,
- terminowość,
|- umiejętność zarządzania czasem,
- łatwość w rozwiązywaniu konfliktów,
- kultura osobista,
- umiejętność skupienia się,
- zdolności perswazyjne,
- otwartość,
- chęć podejmowania nowych wyzwań,
- cierpliwość,
- samodzielność,
- zdolności negocjacyjne,
- umiejętność pracy w grupie.
Umiejętności miękkie i twarde
Umiejętności miękkie różnią się od twardych tym, że tych pierwszych nie można w żaden sposób "zmierzyć" czy udokumentować. Umiejętności twarde stanowią połączenie wiedzy merytorycznej z praktycznymi zdolnościami. Są to zatem konkretne umiejętności, które w dużym stopniu można zmierzyć - potwierdza się je uzyskanym dyplomem, certyfikatem czy innym dokumentem. Inaczej mówiąc to zdolności, które sami nabyliśmy - w szkole, w pracy, na szkoleniach, kursach czy na studiach.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Dla pracodawcy są ważne, ponieważ określają, jakie kompetencje posiadamy, a z czego ewentualnie będzie musiał nas przeszkolić.
Szkolenie - umiejętności miękkie
Szkolenie umiejętności miękkich może być bardzo przydatne – te kompetencje mają bowiem duże znaczenie nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym. Jest wiele szkoleń czy dedykowanych kursów, które pomagają w rozwijaniu tych zdolności.
Do popularnych kursów należą z pewnością kursy z asertywności, współpracy w grupie, delegowania zadań. Są nawet szkolenia z inteligencji emocjonalnej, którą można wykorzystać w kontaktach międzyludzkich.
Czytaj także: Jakie mieszkanie kupić?
Wiele osób decyduje się na szkolenia poświęcone lepszemu zarządzaniu czasem czy autoprezentacji. Dla wielu osób wystąpienia publiczne są najtrudniejszą sprawą i takie kursy także są dostępne.
Szkolenia - umiejętności miękkie
Szkolenia z umiejętności miękkich proponują szeroki wachlarz kompetencji do zdobycia. To, jakie wybierze się szkolenie jest sprawą indywidualną, ale najlepiej wybrać taki kurs, który pomoże nam pracować nad naszymi brakami.
Zanim jednak zdecydujemy się na szkolenie z zakresu kompetencji miękkich, warto dokonać analizy obecnego poziomu tych zdolności. Można dokonać tego samodzielnie, poprzez zadawanie sobie poszczególnych pytań, jak np.: w czym jestem dobry? Z czym mam problem? Jakie są moje predyspozycje? Po sporządzeniu własnej listy łatwiej będzie dopasować odpowiednie szkolenie.
Szkolenie umiejętności miękkich można doskonalić za pomocą szkoleń stacjonarnych, online, są kursy weekendowy lub dłuższe. Niektóre firmy oferują swoim pracownikom takie szkolenia w ramach pracy, zatem zawsze warto o nie pytać swojego szefa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.