To tragedii doszło w piękny, letni dzień, 19 lipca br. w jednym z mieszkań na osiedlu Przylesie w Lubinie (woj. dolnośląskie). O poranku mama 1,5-miesięcznej dziewczynki podeszła do łóżeczka, zdziwiona brakiem dobiegających z niego dźwięków. Gdy wzięła córeczkę na ręce, dziecko już nie oddychało.
Nagła śmierć niemowlęcia w Lubinie
Kobieta natychmiast wezwała pogotowie. Ku rozpaczy rodziców przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon niemowlęcia. Tragicznym zdarzeniem zainteresowała się prokuratura, która w pierwszej kolejności zleciła sekcję zwłok.
Wstępnie nie stwierdzono na ciele dziecka żadnych zmian urazowych ani chorobowych. Dziecko było zdrowe - informowała pod koniec lipca rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy prok. Lidia Tkaczyszyn.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śledczy ustalili, że dziecko znajdowało się pod dobrą opieką, miało dwójkę starszego rodzeństwa. Wkrótce w sprawie pojawił się jednak zupełnie inny, podejrzany wątek.
Winna dezynsekcja? Nowe fakty
Okazało się, że krótko przed śmiercią dziewczynki w mieszkaniu przeprowadzono denzysekcję z powodu obecności karaluchów. Prokuratura postanowiła zbadać ewentualny związek pomiędzy substancją użytą podczas dezynsekcji a zgonem dziecka.
Czytaj także: Kierowca śmiertelnie potrącił rodzinę w Międzyzdrojach. Do sieci trafiło wstrząsające nagranie
Świadkowie twierdzili, że zastosowany przez specjalistów środek drażnił drogi oddechowe. Miała nim zostać spryskana kratka wentylacyjna w mieszkaniu rodziny.
W obliczu tych ustaleń śledczy zlecili badania toksykologiczne, a Prokuratura Rejonowa w Lubinie wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci niemowlęcia. Nikomu jednak nie postawiono zarzutów.
Po przeszło pięciu miesiącach od tragedii "Fakt" dowiedział się, że prokuratura umorzyła śledztwo. Powodem było stwierdzenie, że "czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego".
Przeprowadzone badania nie potwierdziły związku ze zgonem dziecka przeprowadzonej w dniu zdarzeniu w budynku, w którym doszło do tego zgonu, dezynsekcji - przekazała "Faktowi" prok. Lidia Tkaczyszyn.
Według biegłych doszło do nagłej śmierci łóżeczkowej. Decyzja prokuratury nie jest prawomocna, rodzina zmarłego dziecka złożyła na nią zależenie do sądu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.