Jak informują leśnicy Lasów Państwowych od 30 lat w Polsce obserwowane jest zjawisko chorobowe zwane potocznie "zamieraniem jesionu" lub "zamieraniem drzewostanów jesionowych".
Czytaj także: Nagrali to leśnicy. Niesamowite, co wyszło z lasu
Procesy zamierania jesionu pojawiają się zazwyczaj po działaniu niesprzyjających czynników środowiskowych, gdyż jesion:
- należy do gatunków bardzo wrażliwych na wszelkie zmiany wilgotności i temperatury;
- obniżenie poziomu wód gruntowych, ekstremalne temperatury, a także zmiana kwasowości podłoża osłabiają drzewostany, powodując dalszy rozwój objawów chorobowych. Szczególnie intensywne zamieranie występuje w okresie suszy, którą na terenie Polski i Puszczy Białowieskiej możemy obserwować już kolejny rok z rzędu.
- do dalszego osłabiania kondycji zdrowotnej jesionów przyczyniają się również szkodniki owadzie, takie jak: jesionowiec pstry i jeśniak czarny.
Leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka opublikowali zdjęcie majestatycznych wzorków, jakie tworzy jesionowiec pstry. Odkrywamy je dopiero gdy oderwiemy fragment suchej kory.
Autorem tych znaków na jesionie jest jesionowiec pstry - mały chrząszcz z rodziny ryjkowcowate, a dokładnie jego beznoga, biała larwa. To główny sprawca zamierania jesionów, szczególnie młodych drzewek - informują leśnicy.
Jak tłumaczą leśnicy, "wygryzienia" jesionowca pstrego i jeśniaka czarnego są bardzo podobne. U jesionowca pstrego chodniki macierzyste zaczynają się od charakterystycznego zagłębienia, a chodniki larwalne jeśniaka czarnego są niemal prostopadłe do chodnika macierzystego.
Czy zamieranie jesionu ustąpi? Jak podkreślają pracownicy Lasów Państwowych odpowiedź jest trudna i niejednoznaczna. - Na pewno trzeba prowadzić badania odpornościowe w istniejących drzewostanach i spróbować wypracować model strategii ochrony jesionu wyniosłego - zaznaczają.
Czytaj także: Zostawiła obiad na kuchence. Trafiła do więzienia