Przełomowe odkrycie było możliwe dzięki naukowcom pracującym w ramach prowadzonego od 2015 roku międzynarodowego projektu Scan Piramid.
Do badań wykorzystano innowacyjne, nieinwazyjne metody, takie jak termografia w podczerwieni, fotogrametria oraz tomografia mionowa.
Ukryty korytarz o długości 9 metrów i mierzący nieco ponad 2 metry szerokości biegnie około siedem metrów nad głównym wejściem do piramidy, za jej północną ścianą. To pierwsza tego rodzaju struktura, ujawniona w Wielkiej Piramidzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Szukali go 128 lat. Tajemnica wraku została rozwiązana
W Piramidzie Cheopsa odkryto tajemniczy tunel
Sensacyjne wieści przekazał w czwartek 2 marca minister turystyki Egiptu Ahmed Eissa oraz egipski archeolog Zahi Hawass. Podczas konferencji prasowej przed piramidą w Gizie zaprezentowano zdjęcia i nagrania z wnętrza korytarza.
Funkcja korytarza nie jest jeszcze znana, ale odkrycie może prowadzić do dalszych znalezisk archeologicznych. Władze Egiptu twierdzą, że tajemnicze przejście mogło zostać stworzone w celu rozłożenia ciężaru piramidy wokół wejścia, bądź też prowadzi do innej, jeszcze nieodkrytej komory.
Zahi Hawass oświadczył w czwartek, że korytarz stanowi "wielkie odkrycie" i może pomóc w ustaleniu, czy komora grobowa króla Cheopsa nadal istnieje wewnątrz piramidy. - Jestem pewien, że za kilka miesięcy zweryfikujemy, czy to, co mówię, jest zgodne z prawdą - dodał.
Będziemy kontynuować skanowanie, aby dowiedzieć się, co możemy znaleźć pod tym korytarzem lub tuż przy jego końcu– zapewnił podczas konferencji Mostafa Waziri, szef Rady Najwyższej Egiptu Starożytności, cytowany przez BBC.
Wielka Piramida, mierząca 146 m wysokości, została zbudowana na płaskowyżu Gizy w okresie Starego Państwa ok. 2560 lat p.n.e. na rozkaz egipskiego faraona Cheopsa. Jest zarazem najstarszym, jak i jedynym dobrze zachowanym cudem świata. Pomimo tego nie ma zgody co do tego, jak została zbudowana.