W nocy z niedzieli na poniedziałek, o godzinie 1:24 czasu lokalnego (18:24 w niedzielę w Polsce), kapsuła misji Shenzhou-18 dotknęła ziemi w Autonomicznym Regionie Mongolii Wewnętrznej – poinformowała agencja Xinhua, cytowana przez Polską Agencję Prasową. Załoga spędziła na stacji Tiangong 192 dni, ustanawiając nowe rekordy chińskiego programu kosmicznego.
Dowódcą misji był 43-letni Ye Guangfu, który dzięki temu lotowi stał się pierwszym chińskim astronautą z ponad 365 dniami spędzonymi w przestrzeni kosmicznej, będąc wcześniej członkiem misji Shenzhou-13 w latach 2021-2022. Towarzyszyli mu dwaj nowicjusze: 34-letni Li Cong i 36-letni Li Guangsu, obaj piloci myśliwców.
Podczas misji załoga przeprowadziła liczne eksperymenty naukowe, w tym badania starożytnych mikrobów. Pod koniec maja Ye i Li odbyli rekordowy, trwający 8,5 godziny spacer kosmiczny poza stacją Tiangong. W czerwcu, podczas kolejnego wyjścia, zainstalowali bariery ochronne przed śmieciami kosmicznymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chiny planują dalszą kosmiczną ekspansję
Po niespełna godzinie od lądowania tajkonauci opuścili kapsułę. Następnie zostali przetransportowani do Pekinu, gdzie, jak podają państwowe media, przejdą kompleksowe badania i rekonwalescencję.
Od 30 października na stacji Tiangong pracuje nowa załoga, która dotarła statkiem Shenzhou-19. W jej skład wchodzą dowódca 48-letni Cai Xuzhe, uczestnik misji Shenzhou-14, oraz dwaj nowicjusze: pilot sił powietrznych Song Lingdong i naukowczyni Wang Haoze, oboje urodzeni w latach 90. 34-letnia Wang jest trzecią Chinką uczestniczącą w locie kosmicznym i pierwszą kobietą-inżynierem lotów kosmicznych.
Chiński program kosmiczny planuje wysłanie tajkonautów na Księżyc oraz sprowadzenie próbek z Marsa do 2030 roku – informuje Polska Agencja Prasowa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.