Chiny miały stworzyć system sztucznej inteligencji AI, który może ocenić lojalność członków partii komunistycznej. Według Didi Tang, reportera "The Times" w Pekinie, system został opracowany przez naukowców z Hefei Comprehensive National Science Centre.
System Al może analizować mimikę twarzy i fale mózgowe członków partii komunistycznej. Didi Tang informuje, że technologia została szczegółowo opisana w artykule, który trafił do sieci 1 lipca, jednak bardzo szybko został usunięty.
"Z jednej strony może ocenić, w jaki sposób członkowie partii zaakceptowali myślenie i edukację polityczną. Z drugiej strony dostarczy rzeczywistych danych dla myślenia i edukacji politycznej, dzięki czemu będzie można je ulepszać i wzbogacać" - napisano w artykule.
Technologia sztucznej inteligencji ma wzmocnić "zaufanie i determinację" członków partii komunistycznej, aby "byli wdzięczni partii, słuchali partii i podążali za partią".
Czytaj także: Tak zakończy się wojna? "Powrót do granic z 1991 roku"
Hefei Comprehensive National Science Centre miało zachęcić 43 członków partii komunistycznej, którzy również są w zespole badawczym do przetestowania technologii.
Wydaje się jednak, że odczytywanie ludzkich fal mózgowych nie jest niczym nowym w Chinach. W 2018 r. South China Morning Post donosił, że technologia skanowania mózgu była wykorzystywana u pracowników fabryk w Hangzhou.
Wykorzystywano wówczas hełmy do odczytywania emocji pracownika, a algorytmy sztucznej inteligencji do wykrywania gwałtownych impulsów emocjonalnych, takich jak depresja, lęk czy gniew. Rządząca w Chinach partia komunistyczna, kierowana przez prezydenta Xi Jinpinga, uważa, że "myśli i edukacja polityczna" są niezbędne dla lojalności wobec partii.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.