Hagia Sophia, jedna z najbardziej znanych budowli Stambułu, przechodzi obecnie kolejny etap renowacji. Celem prac jest wzmocnienie zabytkowej kopuły centralnej oraz półkopuł, aby chronić je przed potencjalnymi trzęsieniami ziemi.
W 2023 r. południową Turcję nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8, które spowodowało śmierć ponad 53 tys. osób i zniszczenie wielu budynków. Choć Stambuł nie ucierpiał, obawy o przyszłe kataklizmy w tym regionie wzrosły. Mehmet Selim Okten, inżynier budownictwa i członek rady naukowców nadzorującej renowację, podkreśla, że prace trwają od trzech lat i obecnie skupiają się na zabezpieczeniu zabytku przed skutkami trzęsień ziemi.
Na wschodniej fasadzie zostanie zainstalowany żuraw wieżowy, a potem pokryjemy górną część tej wyjątkowej budowli systemem ram ochronnych. W ten sposób będziemy mogli pracować bezpieczniej i zbadać warstwy budynku naukowo, w tym uszkodzenia spowodowane przez pożary i trzęsienia ziemi w X i XIV wieku — powiedział Okten, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inżynier Okten zaznaczył, że nie jest znana dokładna data zakończenia prac, ale zapewnił, że renowacja będzie prowadzona w sposób przejrzysty.
Historia Hagii Sophii
Hagia Sophia, znana jako bazylika Mądrości Bożej, została ufundowana przez cesarza Justyniana Wielkiego i ukończona w 537 r. Przez 900 lat była największą chrześcijańską katedrą na świecie. Wszystko zmieniło się w XV wieku.
Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 r. świątynia została przekształcona w meczet, a jej wystrój zmieniono, dodając minarety. Po upadku imperium osmańskiego, w 1934 r. Hagia Sophia stała się muzeum, a w 2020 r. ponownie przekształcono ją w meczet.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.