Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Zobacz, co czeka Nawalnego. Tak dziś wyglądają rosyjskie łagry

13

Łagry pamiętamy z podręczników szkolnych jako obozy pracy, a przy tym miejsca zagłady oraz odczłowieczania ludzi. Okazuje się, że dziś, przynajmniej z zewnątrz, niewiele się zmieniły. Obiekty, do których zsyłani są więźniowie to często te same, które zbudowane zostały na polecenie Stalina czy Brażniewa.

Zobacz, co czeka Nawalnego. Tak dziś wyglądają rosyjskie łagry
Rosyjska kolonia karna (Wikipedia)

Aleksiej Nawalny został skazany na 3,5 roku kolonii karnej, z czego sąd uwzględnił okres aresztu domowego aktywisty. Oznacza to, że Nawalny spędzi na zesłaniu 2 lata i osiem miesięcy. Jednak jak zauważył dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich w rozmowie z DD TVN, pobyt ten może się znacznie przedłużyć.

Wobec Nawalnego wciąż prowadzone są postępowania, które mogą mieć wpływ na długość wyroku. Ponadto dr Eberhardt powiedział, że jego zdaniem Nawalny z zesłania nie wróci, póki Putin będzie rządził Rosją.

Jak dziś wyglądają łagry w Rosji?

Rosja dysponuje 800 koloniami karnymi, które znajdują się zazwyczaj na odległych od miast i cywilizacji terenach. Więźniów czeka zazwyczaj kilkudniowa podróż koleją na miejsce. To, gdzie trafią, zależne jest, od rodzaju ich przewinienia.

Łagry historycznie związane są z przymusową pracą w kopalni, czy przy wycince drzew. Choć dziś praca nie jest narzucona, to przyjęty system kar i nagród zmusza więźniów do podejmowania się katorżniczych wysiłków. Buntownicy poddawani są fizycznym torturom. Członkini grupy Pussy Riot, Nadieżda Tołokonnikowa opowiedziała o swoim pobycie w łagrze w książce "Instrukcja rewolucji". Godziny pracy miała nieludzkie - od 7.30 do 00.30.

Tortury, epidemie gruźlicy, HIV, niewolnicza praca, zimno i brud. To tylko część problemów, z jakimi zmagają się na co dzień zesłańcy. Więźniowie umieszczani są w barakach, które często pochodzą jeszcze z czasów Stalina czy Breżniewa. Jan Strzelecki, ekspert rosyjskiego więziennictwa w rozmowie z WP zauważył też, że w jednej małej celi przebywa zazwyczaj kilku więźniów.

Czy właśnie to czeka Nawalnego? Póki co Rosja nie poinformowała gdzie dokładnie umieszczony zostanie aktywista. Jan Strzelecki w rozmowie z WP przyznał również, że Nawalny nie zostanie poddany bezpośrednim torturom, bez wyraźnego polecenia Putina lub bez narażenia się władzom więziennym. Wiele też zależy od tego, do jakiej społeczności trafi i jak zostanie przyjęty przez współwięźniów.

Zobacz także: Protesty po zatrzymaniu Nawalnego. Rosyjskie służby w akcji
Autor: MMC
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Basen w Wielkopolsce zamknięty do odwołania. Wykryto groźną bakterię
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Rosjanie pokazali cel ataku jądrowego w Polsce. Gen. Polko: Sieją strach
Polacy jadą za granicę. Sprawdzamy, gdzie w tym roku można taniej polecieć
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Patent na zamrożone szyby w aucie. Zapomnij o skrobaniu
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić