Ogłoszenie pojawiło się na rosyjskich portalach społecznościowych w grupach z ofertami pracy dla mieszkańców Moskwy. Świadczą one o tym, że propagandowa defilada w rosyjskiej stolicy z okazji Dnia Zwycięstwa to raczej ustawka Kremla.
Czytaj także: Wszystko poszło nie tak. Cały świat widział klęski Rosji
5 tys. rubli za "bycie żołnierzem"
Wszystko dlatego, że obok zwykłych żołnierzy na placu staną specjalnie zatrudnione osoby. Wymagania od kandydatów są bardzo proste - muszą mieć od 19 do 25 lat, nie mniej niż 175 cm wzrostu oraz "słowiański wygląd". Za udział oferują 5 tys. rubli (ok. 268 zł).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wynika z ogłoszenia, zatrudnieni mężczyźni będą musieli wziąć udział w jednej próbie defilady, przymierzyć mundur wojskowy i przejść przez Plac Czerwony na oczach Putina i wspierających wojnę przywódców, m.in. Alaksandra Łukaszenki.
Organizatorzy zapewniają, że podczas defilady nikt z uczestników nie otrzyma prawdziwego wezwania do wojska i informacja o uczestnikach również nie trafi do komisji wojskowych - czytamy w ogłoszeniu.
"Prawdziwych żołnierzy nie ma, to tylko show"
Jak powiedzieli organizatorzy lokalnym dziennikarzom, cała akcja jest uzgodniona z władzami Moskwy i obwodu moskiewskiego.
Nasi prawdziwi wojskowi sami wiecie, gdzie są, a parada - to tylko show - cytują organizatorów.
Ich zdaniem, Rosjanie będą spokojniejsi, jeżeli prawdziwi żołnierze nie wrócą z linii walk w Ukrainie. - Tam wszyscy teraz są zdenerwowani, mają dużo problemów. Po co to komu tutaj? - pytają.
Czytaj także: Rekrutował wagnerowców. Na wizji mu się wymsknęło
Dużo skromniejsza parada
Obchody Dnia Zwycięstwa to jedno z głównych wydarzeń propagandowych w Rosji. Jednak w tym roku są one dużo skromniejsze. Na defiladzie pojawił się jeden czołg - historyczny T-34, choć tego dnia w latach poprzednich Rosja tradycyjnie demonstrowała swoje nowe jednostki.
W Moskwie nie zorganizowano tradycyjnego przelotu samolotów wojskowych. Ponadto defilady wojskowe zostały odwołane w ponad 20 rosyjskich miastach, w tym kilku na Syberii. Władze argumentowali to "środkami bezpieczeństwa".