Misja Mars 2020 rozpoczęła się od udanego lądowania łazika Perseverance na powierzchni Czerwonej Planety 18 lutego 2021 roku. Od razu pojawiły się wtedy pierwsze wykonane przez pojazd fotografie Marsa. Teraz NASA udostępniła film nagrany przez ladownik Sky Crane, który opuścił łazik na linach.
Perseverance jest już na Marsie. NASA pokazała film z historycznego lądowania
Sky Crane to nowatorski pomysł na opuszczenie łazika na powierzchnię Marsa. Został zastosowany już przy poprzednim pojeździe, nazwanym Curiosity. Naukowcy musieli wymyślić sposób na bezpieczne postawienie pojazdu na ziemi.
Wcześniejsze metody, takie jak spadochrony czy specjalne "poduszki" nie wchodziły w grę. Problemem była masa łazika. Perseverance waży 1025 kg, będąc cięższym od swojego poprzednika o 136 kg.
Sky Crane to moduł wyposażony w odrzutowe silniki. Platforma zawisła kilkanaście metrów nad powierzchnią planety i opuściła łazik na linach. Po bezpiecznym lądowaniu pojazdu i odcięciu lin Sky Crane wykorzystał pozostałe paliwo i odleciał jak najdalej od łazika, co ma na celu uniknięciu kolizji.
Lądownik rozbił się o powierzchnię Czerwonej Planety w dużej odległości od Perseverance. Warto zaznaczyć, że pierwotnie pomysł takiego lądownika wydawał się w środowisku NASA zbyt szalony, by można było z niego skorzystać. Podczas prac naukowców stwierdzono jednak, że jest on najbardziej bezpieczny i po prostu najlepszy.
Łazik Perseverance eksploruje powierzchnię Marsa. Przesłał dźwięk z Czerwonej Planety
Kilka godzin wcześniej naukowcy podzielili się równie niesamowitym nagraniem. To dźwięki nagrane przez Perseverance. Na nagraniu usunięto odgłosy, które generuje sam łazik. Jak można się przekonać, na Czerwonej Planecie panuje względna cisza.
Łazik Perseverance będzie poszukiwał na Marsie potencjalnych śladów życia. Pojazd zbierze także próbki marsjańskich skał, które w przyszłości mają trafić na Ziemię. Perseverance będzie miał ponadto za zadanie przetestować technologie, które będą wykorzystywane w misjach załogowych na Marsa, takie jak urządzenie produkujące tlen z dwutlenku węgla.
Czytaj także: Potęga kosmosu. Niesamowite odkrycie badaczy z NASA