Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Tak należy postępować na widok jeża. Ważny apel

93

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeż europejski to gatunek chroniony. W związku z tym – widząc osobnika chorego lub osłabionego, mamy obowiązek interweniować. W jaki sposób? Organizacja opiekująca się tymi zwierzętami dokładnie wyjaśnia.

Tak należy postępować na widok jeża. Ważny apel
Widzisz jeża, który jest chory lub osłabiony? Wyjaśniamy, co należy zrobić (Facebook, Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt)

Instrukcję, jak należy postąpić w przypadku spotkania z chorym jeżem, opublikowano na stronie "Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt" na Facebooku. To organizacja non profit, której pracownicy i wolontariusze niosą pomoc tym zwierzętom. Prowadzą również działalność edukacyjną, uświadamiając o zagrożeniach czekających na te chronione osobniki.

Chory jeż – co robić? Wolontariusze opublikowali instrukcję

Jak czytamy na stronie "Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt" na Facebooku, do organizacji regularnie napływają liczne telefony od osób zatroskanych o los jeży. W rezultacie zdecydowano się na publikację obszernego postu z instrukcją, co zrobić, by najlepiej zadbać o te zwierzęta.

Jeż europejski jest gatunkiem chronionym, co oznacza obowiązek pomocy osobnikom rannym, osłabionym lub chorym. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czy i kiedy reagować? – napisali pracownicy organizacji na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Jeż utknął w ogrodzeniu. Błyskawiczna reakcja 12-latki

Jak należy postępować, gdy mamy do czynienia z jeżem potrzebującym pomocy? Kiedy spotkamy rannego, chorego czy osłabionego osobnika, powinniśmy zadbać o to, aby pilnie otrzymał pomoc weterynaryjną. Ponieważ w maju rodzą się młode, należy jednak zakładać, że każde napotkane zwierzątko tego gatunku może być karmiącą samicą.

Aby nie rozdzielać matki i młodych – co może się dla nich skończyć tragicznie – należy zabierać jeże z ich środowiska jedynie w ostateczności. Gdybyśmy nie wiedzieli, jak postąpić, warto skontaktować się np. z ośrodkiem rehabilitacji zwierząt lub weterynarzem.

Zabranie jeża z jego środowiska to ostateczność. Jednak trzeba także pamiętać, że ranna, osłabiona lub chora samica nie będzie w stanie odchować młodych. Reagujmy w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem, a w problematycznych sytuacjach prośmy o poradę w jednym z ośrodków rehabilitacji zwierząt. Zupełnie niedopuszczalne jest jednak zabieranie zdrowych jeży ze środowiska, a także popularne przewożenie ich w "bezpieczne miejsce" – podkreślono na stronie "Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt".
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: EKO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić