Instrukcję, jak należy postąpić w przypadku spotkania z chorym jeżem, opublikowano na stronie "Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt" na Facebooku. To organizacja non profit, której pracownicy i wolontariusze niosą pomoc tym zwierzętom. Prowadzą również działalność edukacyjną, uświadamiając o zagrożeniach czekających na te chronione osobniki.
Przeczytaj także: Cooper wędrował przez 27 dni, aby wrócić do właścicieli, którzy wcześniej oddali go do schroniska
Chory jeż – co robić? Wolontariusze opublikowali instrukcję
Jak czytamy na stronie "Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt" na Facebooku, do organizacji regularnie napływają liczne telefony od osób zatroskanych o los jeży. W rezultacie zdecydowano się na publikację obszernego postu z instrukcją, co zrobić, by najlepiej zadbać o te zwierzęta.
Jeż europejski jest gatunkiem chronionym, co oznacza obowiązek pomocy osobnikom rannym, osłabionym lub chorym. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czy i kiedy reagować? – napisali pracownicy organizacji na Facebooku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj także: Zwierzęta trafią do nieba? "Ksiądz z osiedla" odpowiada
Jak należy postępować, gdy mamy do czynienia z jeżem potrzebującym pomocy? Kiedy spotkamy rannego, chorego czy osłabionego osobnika, powinniśmy zadbać o to, aby pilnie otrzymał pomoc weterynaryjną. Ponieważ w maju rodzą się młode, należy jednak zakładać, że każde napotkane zwierzątko tego gatunku może być karmiącą samicą.
Aby nie rozdzielać matki i młodych – co może się dla nich skończyć tragicznie – należy zabierać jeże z ich środowiska jedynie w ostateczności. Gdybyśmy nie wiedzieli, jak postąpić, warto skontaktować się np. z ośrodkiem rehabilitacji zwierząt lub weterynarzem.
Zabranie jeża z jego środowiska to ostateczność. Jednak trzeba także pamiętać, że ranna, osłabiona lub chora samica nie będzie w stanie odchować młodych. Reagujmy w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem, a w problematycznych sytuacjach prośmy o poradę w jednym z ośrodków rehabilitacji zwierząt. Zupełnie niedopuszczalne jest jednak zabieranie zdrowych jeży ze środowiska, a także popularne przewożenie ich w "bezpieczne miejsce" – podkreślono na stronie "Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt".
Przeczytaj także: Smutny finał sprawy osieroconych warchlaków. Zostały otrute?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.