Eurostat postanowił zbadać poziom ogólnego zadowolenia z życia obywateli krajów członkowskich. Oceniający mieli do dyspozycji skalę od 0 do 10, gdzie najniższa wartość oznaczała bardzo niezadowolony, a najwyższa bardzo zadowolony. Na 27 krajów należących do wspólnoty aż w 18 ocena zadowolenia z życia dorównywała średniej unijnej lub ją przewyższała. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Austrii, gdzie wskaźnik zadowolenia wyniósł aż 7,9.
Zaraz po Austriakach najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Polski, Finlandii i Rumunii. We wszystkich tych krajach wskaźnik zadowolenia wyniósł 7,7. Niewiele mniej, bo 7,6 wyniósł ogólny poziom zadowolenia w Belgii i Holandii.
Najmniej zadowolonymi mieszkańcami UE są Bułgarzy (5,6), Niemcy (6,5) oraz Grecy (6,7). Tylko w przypadku Bułgarii wskaźnik spadł poniżej 6. W pozostałych krajach był on wyższy, co oznacza, że większość biorących udział w badaniu wyrażała częściej swoje zadowolenie niż jego brak.
Polacy w czołówce zestawienia. Komentatorzy zabrali głos
Zamieszczone w sieci wyniki badania poziomu zadowolenia nie przeszły w naszym kraju bez echa. Publikację Eurostatu ocenił m.in. były szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. W swoim wpisie w mediach społecznościowych stwierdził, że nie spodziewał się, że Polacy znajdą się w czołówce zestawienia.
W większości krajów UE największe zadowolenie wykazywały osoby z przedziału wiekowego 16-29 niż seniorzy powyżej 65. roku życia. Nie inaczej było w naszym kraju, gdzie młodzi deklarowali satysfakcję z życia na poziomie średnio 8,1, podczas gdy w przypadku seniorów było ono o 0,7 punktu niższe. Co ciekawe, odwrotny trend notowano w takich krajach jak Dania, Szwecja, Irlandia, Holandia, Luksemburg i Finlandia.
Na poziom satysfakcji z życia wpływa wiele czynników, takich jak między innymi wiek, wykształcenie, sytuacja rodzinna i finansowa, priorytety i wartości danej osoby, a nawet jej doświadczenia. Oznacza to, że jest to wskaźnik wyjątkowo subiektywny i jako taki gromadzony jest w ramach unijnych statystyk dotyczących dochodów i warunków życia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.