Lato kojarzy nam się nie tylko z piękną i słoneczną pogodą, ale także z burzami z piorunami, które mogą narobić wiele szkód, szczególnie w mniejszych miejscowościach.
Warto przypomnieć, że sezon burzowy rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w październiku. W połowie tego okresu występuje największe prawdopodobieństwo pojawienia się intensywnych burz. To miesiące czerwiec, lipiec oraz sierpień, z czego dominującym jest lipiec.
Przeczytaj także: Stosujesz te lekarstwa? Truskawek unikaj jak ognia
Burze potrafią być nieprzewidywalne oraz gwałtowne. To przede wszystkim grad powoduje poważne szkody materialne. Tworzenie się gradu jest spowodowane zbyt szybkim procesem kondensacji. Sam grad może powodować szkody materialne, przede wszystkim w rolnictwie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na radzenie sobie z burzą
Jak temu zaradzić? "Dziennik Wschodni" przypomina sposoby zapobiegania burzom i pożarom, które stosowali nasi przodkowie.
Przeczytaj także: Niby darmowe, ale nie do końca. Seniorzy ujawniają całą prawdę o lekach
W przeszłości ludzie w Polsce często wierzyli, że gdy zbliżała się burza, to trzeba pokropić dom święconą wodą lub okadzano go dymem z ziół poświęconych w Boże Ciało. Wokół gospodarstwa chodzono z zapaloną gromnicą, stawiano ją też w oknie.
Co więcej, Centralne Muzeum Pożarnictwa przypomina, że tam, gdzie do kościoła było daleko, budowano drewniane wolnostojące dzwonnice. Ówczesne społeczeństwo miało wierzyć, że siła, z jaką roznosi się dźwięk, oddala pioruny, nawałnice i wichury z dala od zabudowań.
Muzeum Etnograficzne w Toruniu z kolei przytacza następujące metody związane w burzą. Pierwszy i najbardziej znany z nich to: "Widząc na niebie błyskawice, należało przeżegnać się znakiem krzyża świętego albo odmówić modlitwę, najlepiej do świętego Floriana lub świętej Agaty".