Patentem na walkę ze złodziejami rowerów jest znakowanie tych jednośladów. Polega ono na wygrawerowaniu specjalnego numeru na ramie. Jest on również wprowadzany do ogólnopolskiej bazy danych.
Każdy oznakowany rower zostaje opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału, wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu śladów. Taki widoczny znak zniechęca do kradzieży. Oprócz tego grawer ma umożliwić identyfikację właściciela w przypadku odzyskania skradzionego jednośladu, a tym samym ograniczyć zjawisko kradzieży rowerów - tłumaczy Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, cytowany przez radiogdansk.pl.
Znakowanie rowerów. Najważniejsze informacje
Znakowanie rowerów możliwe jest w wielu polskich miastach. Chcąc wykonać taki zabieg, należy skontaktować się z danym komisariatem policji i zapytać, czy jest to możliwe.
Jakie warunki musi spełnić rower? "Najważniejszym warunkiem jest posiadanie numeru seryjnego, możliwego do odczytania. Numer seryjny jest umieszczony przez producenta roweru najczęściej w dolnej części ramy, w okolicy korby, np. rura podsiodłowa lub pod metalową obudową suportu" - podkreślono na stronie internetowej gdansk.policja.gov.pl.
Właściciel roweru, który chce przystąpić do akcji, musi być pełnoletni, okazać dokument potwierdzający ukończony wiek 18 lat - podsumowano.