Na pokrętłach przy grzejnikach nie znajdziesz skali temperaturowej. Producenci twierdzą, że mogłoby to doprowadzić do nieporozumień.
Zdecydowano, że najwłaściwsza będzie skala cyfrowa. Oczywiście rozpoczyna się ona od zera lub śnieżynki. Co ciekawe, nie oznacza to całkowitego zamknięcia zaworu.
W tym przypadku, pod warunkiem otrzymywania ciepłej wody, termostat utrzymywać będzie temperaturę od 6 do 8 stopni w pomieszczeniu. Kolejne poziomy oczywiście gwarantują wyższą temperaturę.
"Fakt" podpowiada, że jedynka jest optymalna dla garażu czy piwnicy. Dwójkę warto ustawić na kaloryferze w sypialni. Trójka będzie właściwa dla kuchni czy salonu, a czwórka - dla łazienki. Piątkę powinniśmy stosować tylko w wyjątkowych potrzebach.
Co oznaczają poszczególne cyfry na pokrętle?
Niewiele osób wie o tym, że cyferki na pokrętle kaloryfera mają ukryte znaczenie. Właśnie to pozwala na racjonalne ocieplanie pomieszczenia.
"SE" spostrzega, że grzejniki dostępne w Polsce posiadają termostaty ze skalą 0 do 5. Dzięki temu można sprawnie nagrzać mieszkanie lub dom. Oto znaczenie poszczególnych cyfr na pokrętle:
- 0 lub śnieżynka - grzejnik utrzymuje temperaturę 6-8 stopni Celsjusza;
- 1 - 12-13 st. Celsjusza w pomieszczeniu;
- 2 - 15 st. Celsjusza;
- 3 - 18-20 st. Celsjusza;
- 4 - 22-24 st. Celsjusza;
- 5 - 28 st. Celsjusza i wyżej.
Ustawiasz grzejnik na "5"? Wcale nie jest to gwarancja tego, że mieszkanie błyskawicznie się nagrzeje. Takie postępowanie może doprowadzić do tego, że powietrze w pomieszczeniu będzie bardzo suche. Właśnie dlatego powinniśmy bardzo mocno ograniczać korzystanie z tej regulacji.