Wszystko rozpoczęło się w 2015 roku. To wtedy zespół badaczy z Arabii Saudyjskiej natrafił w ruinach starego miasta Hegra na szczątki 80 ludzi. Spośród szkieletów jeden z nich zachował się w doskonałej formie. Należał on do kobiety. Przeprowadzono szczegółowe badania, które potwierdziły, że to Nabatejka.
Zrekonstruowano twarz Nabatejki
Naukowcy wykazali, że zmarłą kobietę złożono do tego grobu przeszło dwa tysiące lat temu. Badacze dali jej na imię Hinat. Niedługo potem postanowiono zrekonstruować jej twarz za pomocą nowoczesnych, dostępny obecnie technologii. Zabieg odtworzenia wykonano w Londynie.
Do całego projektu zaangażowano mnóstwo naukowców z wielu dziedzin tj.: ekspertów od rekonstrukcji sądowej, archeologów, a nawet artystę pracującego w technice 3D.
Nabatejczycy są tajemniczy. Wiemy o nich bardzo mało, ponieważ nie pozostawili po sobie żadnych tekstów literackich ani zapisów - powiedziała National Geographic libańsko-francuska archeolog Laila Nehme, dyrektorka projektu (cytat za Interia.pl).
Czytaj więcej: Co widzisz na obrazku? Ten test osobowości robi furorę
Proces rekonstrukcji twarzy dobiegł końca w lipcu 2020. W kolejnych miesiącach pracowano nad stworzeniem silikonowego popiersia kobiety - Hinat. To, co ostatecznie uzyskano, zachwyciło cały świat.
Przypomnijmy. Po cywilizacji nabatejskiej nie zachowały się żadne znaczące źródła historyczne. Wszelkie dane na temat społeczności pochodzą z inskrypcji umieszczanych na grobowcach oraz skałach na Bliskim Wschodzie. Część informacji udało się również zdobyć dzięki licznym odkryciom archeologów.
Naukowcy dowiedli, że Nabatejczycy osiedlili się w Hegrze (obszar współczesnej Arabii Saudyjskiej). Ludzie ci żyli około dwa tysiące lat temu. Trudnili się handlem tj. rzeczy jak: przyprawy, luksusowe towary czy kadzidła.
Czytaj więcej: Sprzedali majątek. Zobacz, gdzie mieszkają
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.