W Rosji coraz częściej pojawiają się wzmianki o prorosyjskich separatystach z tzw. republik ludowych — donieckiej i ługańskiej. Państwowa propaganda nazywa ich "bohaterami", którzy "walczą o niezależny Donbas" i zostają oni patronami ulic i placówek miejskich.
Czytaj także: Zakaz wstępu do szkoły. Taki plan ma Czarnek
Separatysta patronem szkoły
W mieście Uchta w Republice Komi aktywiści postanowili uczcić pamięć zmarłego separatysty Arsena Pawłowa, znanego jako "Motorola". Zaproponowali, aby szkoła ogólnokształcąca nr 13 nosiła jego imię. Rosyjski żołnierz, który walczył w Donbasie od 2014 roku, chodził bowiem do niej w dzieciństwie.
W przededniu Dnia Zwycięstwa w Rosji propagandowy portal "Russia Today" opublikował artykuł, który świadczy o tym, że kilkanaście rosyjskich miast ogłosiło chęć nazwania ulic imionami bohaterowie Donbasu.
Kilka miast chciało, aby ich ulice nosiły imię pierwszego szefa DRL, Bohatera DRL i Bohatera Rosji Aleksandra Zacharczenki. [...] W jednym z rosyjskich miast postanowiono zjednoczyć wszystkich i nadać ulicy imię Bohaterowie Donbasu – piszą propagandyści.
"Nie jest on znany"
Jednak nawet propagandyści przyznają, że nie wszyscy miejscowi chcieli, aby ulice lub szkoły nosiły imię "Motoroly", ponieważ "nie jest on w tym mieście znany". - Chciałbym wierzyć, że burmistrz miasta jest gotów naprawić niefortunne nieporozumienie, które wydarzyło się wcześniej – czytamy.
Drogi Boże. Urzędnicy planują nadać lokalnej szkole imię Arsena Pawłowa, lepiej znanego pod pseudonimem >>Motorola<< (co za głupie przezwisko), zbrodniarza wojennego, który walczył dla DNR - grzmi Kevin Rothrock z niezależnego kanału Meduza.
Czytaj także: Rosyjski statek w Syrii wypełniony łupem z Ukrainy
Walczył w Ukrainie
Arsen Pawłow ps. "Motorola" to dowódca wojskowy związany z tzw. Doniecką Republiką Ludową (DRL), był uczestnikiem wojny w Donbasie po stronie separatystów prorosyjskich. Uczestniczył między innymi w bitwie o Iłowajśk oraz II bitwie o lotnisko w Doniecku, będąc dowódcą elitarnego Batalionu "Sparta".
Został wyróżniony tytułem Bohatera tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. 3 kwietnia 2015 ukraiński dziennik Kyiv Post opublikował nagranie, na którym Pawłow przyznawał się do rozstrzelania 15 jeńców Sił Zbrojnych Ukrainy. Zginął 16 października 2016, gdy w windzie budynku, w którym mieszkał w Donbasie, doszło do eksplozji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.