Zgodnie z tradycją ciało Benedykta XVI zostanie złożone w trzech osobnych trumnach. Pierwsza jest z drewna cyprysowego, które jest symbolem nieśmiertelności i trwałości. Trafi ona do trumny cynkowej, a następnie obie zostaną włożone do kolejnej, też drewnianej.
Czytaj także: Oto jak mieszka Jurek Owsiak. Zaskoczeni?
W trumnie umieszczana zostanie również tzw. tuba Rogito, która zawiera spisane najważniejsze momenty oraz dokumenty z czasów panowania papieża w Watykanie. W trumnie znajdą się także monety wybite za jego pontyfikatu oraz religijna szata noszona przez papieża. Przed zamknięciem trumny, twarz papieża jest zakrywana białym, jedwabnym płótnem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Środa to ostatni dzień, kiedy będzie można zobaczyć ciało Benedykta XVI. Bazylika będzie otwarta do godz. 19. W czwartek natomiast o godz. 9.30 rozpocznie się msza pogrzebowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. Trumny mają zostać zamknięte dopiero przed samym pogrzebem i pochowaniem w krypcie zajmowanej niegdyś przez grób papieża Jana Pawła II w grotach pod bazyliką.
Warto zaznaczyć, że papież Jan Paweł II został tam pierwotnie pochowany w 2005 roku, zanim jego ciało zostało przeniesione do kaplicy w 2011 roku.
Benedykt XVI. Pierwsza sytuacja od 600 lat
Przypomnijmy, że emerytowany papież przeżył 95 lat i zmarł w watykańskim klasztorze, w którym mieszkał od czasu przejścia na emeryturę w 2013 r. Ta decyzja była szokująca dla większości duchownych, ponieważ Benedykt stał się pierwszym od 600 lat papieżem, który zrezygnował z urzędu.
Benedykt XVI był 265. papieżem i siódmym suwerenem Państwa Watykańskiego. Na stolicy papieskiej zasiadał - jako pierwszy papież z Niemiec od blisko 500 lat - od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.