Siuda Baba to postać z folkloru małopolskiego, szczególnie popularna w okolicach Krakowa oraz miejscu, gdzie tradycja ta się narodziła, a konkretnie we wsi Lednica Górna (koło Wieliczki). Za starszą kobietę przebierają się mężczyźni, którzy są ubrani w kolorowe, podarte stroje regionalne i krążą po okolicy.
Są umazani sadzą, szczególnie na twarzy i rękach, którą starają się pobrudzić napotkanych przechodniów. A zwłaszcza młode, niezamężne panny.
Siuda Baba, która symbolizuje obecność przodków, chodzi od domu do domu w towarzystwie muzykantów, hulaków i kilku krakowiaków, zbierając datki i szukając młodych panien, by wysmarować je sadzą. To przynosi ponoć szczęście na kolejny rok.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według etnolożki Barbary Ogrodowskiej tradycja ta nawiązuje do słowiańskich obrzędów wypędzania zimy. Siuda Baba ma celu przywołanie wiosny, a sadzą odstrasza złe duchy.
Współcześnie tradycja ta jest nadal żywa. To atrakcja turystyczna i element folklorystyczny podczas różnych festiwali czy imprez kulturalnych w okolicach Wieliczki i w samym miasteczku. Nie inaczej będzie w tym roku.
Siuda Baba wciąż odgrywa ważną rolę w kultywowaniu regionalnej kultury i tradycji - szczególnie ma to miejsce w Lednicy Górnej, oraz w pobliskiej Wieliczce, gdzie w lany poniedziałek będzie można ją spotkać z towarzyszami.
Siuda Baba to tradycja naszego miasta. Nie ma takich obrzędów w żadnym innym. Wszyscy znajomi się zachwycają. Wielka frajda dla dzieci i dorosłych. Czarne policzki to jest właśnie symbol, nie ma wyjścia bo tak to działa. Zdjęcia z Siuda Baba są wspaniałą pamiątką, ponieważ co roku wygląda inaczej - napisała Barbara Łukasik.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.