W sobotę w Kabulu miał miejsce marsz kobiet. Afganki szły ulicami miasta, domagając się, aby nowa władza respektowała prawa kobiet na równi z prawami mężczyzn.
Jesteśmy tutaj, aby uzyskać prawa człowieka w Afganistanie. Kocham mój kraj. Na zawsze tu pozostanę - mówiła 20-letnia Maryam Naiby cytowana przez France24.
Wśród protestujących był tłum dzielnych kobiet, które nie bały się iść, choć były obserwowane przez wojska talibów, a także przez miejscowych urzędników. Tłum najpierw udał się pod Pałac Prezydencki, aby złożyć wieniec przed gmachem Ministerstwa Obrony Afganistanu. Uczczono afgańskich żołnierzy, którzy zginęli w walce z talibami, zanim ci zdążyli objąć władzę w kraju.
Jedna z wymienionych liderek marszu, Sudaba Kabiri, 24-letnia studentka, tłumaczyła obserwującym ją talibom, że Mahomet dał kobietom prawa, więc te chciałyby móc z nich skorzystać. Na słowa Sudaby Kabiri odpowiedział talibski urzędnik, który stwierdził, że kobiety jak najbardziej otrzymają swoje prawa, jednak zebrany tłum nie chciał wierzyć w słowa urzędnika.
Przeczytaj także: Wąż narzędziem w walce z COVID-19? Zaskakujące wyniki badań
Kabul. Dotarły pod Pałac Prezydencki. Nagle rozległy się strzały
Kiedy kobiety dotarły wreszcie pod Pałac Prezydencki, nagle do tłumu dołączyli agresywni mężczyźni. Jak podaje France24 - byli to talibowie, należący do sił specjalnych. W swojej zorganizowanej akcji weszli w tłum demonstrujących, a potem oddali strzały w powietrze. Wiele osób zaczęło uciekać z krzykiem, właściwie rozchodząc się we wszystkie strony. Według relacji z innych źródeł talibowie wystrzelili także gaz łzawiący.
Sytuacja w Afganistanie budzi przerażenie wśród kobiet. Czują się niepewne swojej przyszłości
O prawach kobiet mówi się w ostatnim czasie wiele, w kontekście sytuacji w Afganistanie. Wiele młodych dziewcząt jest porywanych, wydawanych na siłę za mąż i gwałconych. Studentki boją się o swoją przyszłość w obszarze edukacji.
Talibowie niespecjalnie bowiem przejmują się tym, aby kobiety miały dostęp zarówno do edukacji, jak i do rozwoju ścieżki zawodowej, nie mówiąc już o takich sprawach jak możliwość samodzielnego wyboru partnera na całe życie. Właściwie rola kobiet w Afganistanie pozostaje zależna w głównej mierze od decyzji mężczyzn, którym mają służyć.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.