Władze w Afganistanie zawiesiły kampanię szczepień przeciwko polio, podała w poniedziałek agencja AP, powołując się na informacje przekazane przez ONZ. Choć Kabul nie podał oficjalnych przyczyn zawieszenia, to według opozycji chodziło o zmniejszenie roli kobiet w kampanii.
Zgodnie z fundamentalistyczną interpretacją prawa islamskiego, talibowie wymagają, aby kobietom w miejscach publicznych towarzyszył mahram — mężczyzna z rodziny pełniący funkcję opiekuna. Tymczasem dotychczas szczepienia w Afganistanie odbywały się dzięki wędrującym od domu do domu zespołom medycznym. W społeczności skrajnie konserwatywnej i uniemożliwiającej swobodne kontakty między płciami, kobietom łatwiej było wejść ze szczepieniami do strefy prywatnej. Ta zarezerwowana jest dla kobiet, dzieci i najbliższej rodziny, do której obcy mężczyzna nie miałby wstępu. Kobiety z zespołów medycznych odgrywały w dotychczasowych kampaniach kluczową rolę.
Jak przekazał emigracyjny, opozycyjny portal "Kabul Now", w kilku prowincjach, w tym w Heracie i Kandaharze, już wykluczono z udziału w programie kobiety. Zamiast wędrownych zespołów szczepień w Kandaharze kampania prowadzona jest w meczetach. Odbywa się to bez udziału kobiet. Pojawiła się w związku z tym obawa, że w rezultacie znaczna część dzieci nie zostanie zaszczepiona, twierdzi portal, na który powołuje się Polska Agencja Prasowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wysoki rangą urzędnik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powiedział agencji AP, że jest świadom "dyskusji politycznych o formie programu" szczepień w niektórych regionach Afganistanu. - Partnerzy są w trakcie omawiania zakresu i zrozumienia wpływu wszelkich zmian — powiedział dr Hamid Dżafari z WHO.
Czytaj też: Horror na Orlenie. Decyzja ws. 29-latka z Czech
Problem ze szczepieniami na polio
Kampanie szczepień przeciwko polio w tym regionie Azji są naznaczone przemocą, często zdarzają się napaści i zabójstwa personelu medycznego czy chroniących ich policjantów. Przeciwnicy szczepień twierdzą, że programy są spiskiem Zachodu mającym na celu sterylizację dzieci, przypomniała AP.
Afganistan i sąsiedni Pakistan są jedynymi krajami świata, w których polio, choroba mogąca prowadzić do paraliżu i śmierci, nadal występuje endemicznie. WHO potwierdziła 18 przypadków polio w Afganistanie w tym roku. Przed rokiem odnotowano sześć przypadków.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.