Arka byłaby bezpiecznie ukryta w tunelach i jaskiniach księżycowych, wyrzeźbionych przez lawę ponad 3 miliardy lat temu. Miałaby zawierać zakonserwowany kriogenicznie materiał genetyczny wszystkich 6,7 miliona znanych gatunków roślin, zwierząt i grzybów na Ziemi.
Bank genów na księżycu?
Naukowcy są przekonani, że przedsięwzięcie to może ochronić przyrodę naszej planety przed apokaliptycznymi scenariuszami zarówno naturalnymi, jak i spowodowanymi przez człowieka, takimi jak wybuch superwulkanu, wojna nuklearna czy globalna susza.
Istnieje silna więź między nami a naturą. Mamy obowiązek być strażnikami różnorodności biologicznej i środkami do jej zachowania - powiedział dla Live Science główny autor pomysłu Jekan Thanga, szef laboratorium Space and Terrestrial Robotic Exploration (SpaceTREx) na Uniwersytecie Arizony
Nie cała technologia potrzebna do realizacji tego ambitnego projektu już istnieje, ale naukowcy uważają, że można by go urzeczywistnić w ciągu najbliższych 30 lat. Wymagałoby to co najmniej 250 lotów rakietą, aby przetransportować wszystko na Księżyc.
Arka księżycowa. Ratunek w razie katastrofy
Główną motywacją arki księżycowej jest stworzenie bezpiecznego miejsca przechowywania bioróżnorodności poza światem. Naukowcy zaprezentowali swoje plany arki księżycowej w niedzielę 7 marca na konferencji IEEE Aerospace Conference.
To tak, jakby kopiować zdjęcia i dokumenty z komputera na oddzielny dysk twardy, aby mieć kopię zapasową, jeśli coś pójdzie nie tak. Dlatego też, jeśli jakieś apokaliptyczne wydarzenie zniszczyłoby świat przyrody lub większość ludzkości, byłaby szansa na "wciśnięcie przycisku reset" - powiedział Thanga
Tworzenie genetycznych kopii zapasowych w celu zachowania bioróżnorodności nie jest nową koncepcją. Svalbard Global Seed Vault, znajdujący się za kołem podbiegunowym w Norwegii, przechowuje próbki genetyczne gatunków roślin z całego świata i został już wykorzystany do ponownego wprowadzenia niektórych roślin z powrotem na Ziemię.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.