Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Tam też uczniowie wypisują się z religii. Kurii to nie martwi

12

W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że uczniowie masowo wypisują się z lekcji religii. Rzeszowski aktywista Kuba Gawron postanowił sprawdzić, jak sytuacja wygląda w stolicy województwa podkarpackiego. Dane mogą zmartwić duchownych. Co na to rzeszowska kuria?

Tam też uczniowie wypisują się z religii. Kurii to nie martwi
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Aktywista poprosił rzeszowskie szkoły o udostępnienie danych na temat liczby uczniów zapisanych na lekcje religii w roku szkolnym 2016/2017 oraz 2020/2021.

Zrobiłem to pod wpływem danych z innych miast, które pokazywały duże spadki odsetka uczniów biorących udział w religii, jak np. w Łodzi czy Warszawie. Chciałem się zorientować, jak wypada Rzeszów na ich tle. Okazało się, że również u nas zaczął się wyraźny trend spadkowy - tłumaczy Kuba Gawron w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Z uzyskanych od szkół informacji wynika, że w ubiegłym roku szkolnym w Rzeszowie 80 proc. licealistów było zapisanych na zajęcia religii. W ciągu ostatnich czterech lat ten odsetek spadł o 10 proc. W miejskich technikach odsetek ten przekraczał 90 proc. Jednak także odnotowano spadek o niemal 8 punktów procentowych. W szkołach branżowych odnotowano spadek z 95 proc. na 75 proc.

Największy spadek, bo aż o ponad 20 punktów procentowych odnotowano w trzech szkołach ponadpodstawowych w Rzeszowie: Zespole Szkół Gospodarczych, ZS Plastycznych i ZS nr 1.

W Rzeszowie odsetek uczniów zapisanych na religię spada, choć nadal pozostaje wysoki. Ale myślę, że ten spadkowy trend się utrzyma, bo nic nie wskazuje na to, żeby Kościół był w stanie przyciągnąć do siebie młodzież - ocenił Kuba Gawron, cyt. przez "Gazetą Wyborczą".

Komentarz kurii rzeszowskiej

"Gazeta Wyborcza" zwróciła się w tej sprawie do kurii rzeszowskiej. Zebrane przez aktywistę informacje nie napawają tamtejszych duchownych obawami.

Monitorujemy te dane. Na tle Polski mamy najwyższą frekwencję, za nami są archidiecezja przemyska i tarnowska. Na 106 tys. wszystkich uczniów w diecezji rzeszowskiej blisko 102 tys. uczęszcza na lekcje religii, to bardzo dużo, prawie 95 proc. - tłumaczy ks. Marek Winiarski z wydziału katechetycznego rzeszowskiej kurii w rozmowie z "GW".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alarmujące dane dla Kościoła. "Szukamy recepty na poprawę sytuacji"

Jak przekazał ks. Marek Winiarski z oficjalnych danych rzeszowskiej kurii wynika, że w ciągu czterech lat 8,7 proc. licealistów z Rzeszowa wypisało się z lekcji religii. - Natomiast w całej diecezji rzeszowskiej na 3,8 tys. tylko 32 osoby nie chodzą na lekcje religii. W technikach teraz uczęszcza 92,7 proc. - mówi ks. Winiarski.

Nie podejmujemy żadnych działań, stawiamy na wolność. O zapisaniu na lekcje religii dziecka decydują rodzice, a po ukończeniu 18. roku życia sam uczeń - tłumaczy duchowny w rozmowie z z "GW".

Ks. Winiarski zapewnia, że katecheci z Podkarpacia są świetnie przygotowani do prowadzenia zajęć religii. - W najbliższą sobotę odbędą się szkolenia dla katechetów, na których będą realizowane wyłącznie tematy związane z nauką religii w szkole. Na bieżąco są zaznajamiani ze zmianami w prawie oświatowym, są szkolenia z różnymi specjalistami i nie jest to, jak niektórzy by chcieli, najsłabiej wykształcona grupa nauczycieli. Kończą pięcioletnie studia, mają przygotowanie pedagogiczne i wiedzę merytoryczną i metodyczną niekiedy większą niż inni nauczyciele - podreśla duchowny.

Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić