Z roku na rok Polska staje się coraz ciekawszą destynacją. Według szacunków podanych na stronach gov.pl. w 2023 roku do Polski przyjechało 77,6 mln nierezydentów. To o 8 proc. więcej niż w 2022 r.
Wśród ludzi odwiedzających nasz kraj są także osoby przyjeżdżające z Afryki. Nic dziwnego – nigeryjski portal vanguard.com wymienia Polskę jako jedną z pięciu topowych destynacji ze względu na... tanie koszty życia.
Koszty życia w Polsce należą do najniższych w Europie i wynoszą średnio od 300 do 700 euro miesięcznie - podaje portal vanguard.com
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wśród wymienionej piątki krajów europejskich znalazły się także: Niemcy, Słowenia, Grecja, Estonia. Pozostałe kraje są jednak wymienione jako droższe do życia niż Polska.
Dziennikarze nigeryjskiego portalu podkreślają, że nasz kraj wyróżnia się nie tylko niskim kosztem utrzymania. Według vanguard.com możemy pochwalić się również "bogatym tłem kulturowym". Bardzo poważnym argumentem jest też tanie studiowanie.
Polska oferuje niedrogie studia za granicą z bogatym tłem kulturowym. Czesne jest bezpłatne dla studentów studiujących w języku polskim, a większość programów doktoranckich jest również bezpłatna. Programy w języku angielskim kosztują kilka tysięcy euro rocznie, przy czym dostępne są liczne stypendia i pożyczki - czytamy na stronie vanguard.com
Zobacz również: Polska drewnem stoi. Potrafisz nazwać wszystkie gatunki?
Polska artykule została wymieniona jako piąty kraj. Portal na pierwszym miejscu do wyjazdu stawia Niemcy. Wskazuje, że to tutaj łatwo grant lub stypendium.
W Niemczech jest mnóstwo stypendiów, grantów i ofert pracy. Federal Student Financial Aid Program oferuje różne granty i pożyczki bez odsetek dostępne dla obywateli Niemiec, obywateli UE, a w niektórych przypadkach studentów zagranicznych - podaje Vanguard.
Czytaj także: Bałtyk po niemieckiej stronie. Polka przecierała oczy
Mimo tak pochlebnego artykułu m.in. na temat Polski, mało prawdopodobne, że liczba Nigeryjczyków nad Wisłą prędko ulegnie zmianie. W internecie można znaleźć jedynie dane z 2012 roku - gdzie liczba przybyszów z Afryki była szacowana na ok. 2–3 tysięcy osób. Dawało to ok. 2 proc. wszystkich mieszkających w Polsce cudzoziemców.