Tarcza antykryzysowa działa na terenie Polski od 1 kwietnia 2020 roku. Jej głównym celem jest ochrona miejsc pracy oraz finansowa pomoc przedsiębiorcom w walce ze skutkami koronawirusa. Wiele firm było zmuszonych do masowych zwolnień lub nawet całkowitego zakończenia działalności. Głównym zadaniem tarczy ma być wyhamowanie tego trendu.
Najnowsza wersja programu, tzw. Tarcza antykryzysowa 3.0 obejmuje między innymi pomoc finansową rodzicom i opiekunom. Ma być ona wypłacana do 24 maja osobom, które z powodu epidemii musiały zajmować się dziećmi, również jeśli nie zdecydują się posłać ich do placówek, które otworzą się 6 maja (przedszkola, żłobki).
Tarcza antykryzysowa. Ile wniosków do tej pory wpłynęło?
Ministerstwo Rozwoju poinformowało o najnowszych danych dot. wniosków składanych w ramach tarczy antykryzysowej. Dane są według stanu na 5 maja. Wynika z nich, że łącznie wpłynęło już około 2,87 miliona wniosków o skorzystanie z rozwiązań proponowanych w tarczy. Najwięcej z nich - 1,4 miliona - dotyczy zwolnienia ze składek ZUS za okres marzec-maj 2020, 669 tys. pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, natomiast ponad 526 tys. świadczeń postojowych dla osób prowadzących działalność.
Poza tym przedsiębiorcy złożyli 108 tys. wniosków o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych i ponad 55 tys. wniosków o odroczenie lub rozłożenie składek ZUS. Wypłacono już ponad 218 590 świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i zleceniobiorców na łączną kwotę 438 mln zł.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.