Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 

Tatuaż, który "mówi". Tak chce "porozmawiać" ze swoim synem

13

Ojciec 10-letniego chłopca z autyzmem wpadł na niezwykły pomysł, który pozwala mu na stałą komunikację z synem. Dan Harris, mieszkaniec Peterborough, zdecydował się na tatuaż przedstawiający alfabet, aby jego niemówiący syn Joshie mógł zawsze z nim komunikować. Oryginalna decyzja wynikała z troski o możliwość porozumiewania się z dzieckiem.

Tatuaż, który "mówi". Tak chce "porozmawiać" ze swoim synem
Wytatuował sobie alfabet, aby mógł komunikować się z synem. (X, @DanielJHarrisUK)

10-letni Joshie z Pererborough w Anglii nie ma łatwego życia. Chłopiec zmaga się z autyzmem i nie mówi. Na co dzień korzysta z zaawansowanej technologii – specjalnego oprogramowania na iPadzie, który w rodzinie jest nazywany "talkerem". Urządzenie to pozwala chłopcu komunikować się z otoczeniem za pomocą obrazów i słów.

Joshie nie komunikuje się w tradycyjny sposób. Ma iPada, który rozpoznaje obrazy i słowa, ma również zdjęcia swoich ulubionych osób i rzeczy, co pomaga mu powiedzieć, kiedy na przykład chce pizzę - mówił w wywiadzie dla BBC ojciec dziecka, Dan Harris.

Niestety, urządzenie ma to do siebie, że potrafi zawodzić, co bardzo niepokoiło ojca chłopca - w takiej sytuacji nie potrafił bowiem się z nim dogadać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tatuaże po mastektomii. Nowy trend na Instagramie
Mieliśmy sytuacje, gdy byliśmy w środku lasu lub na plaży, a bateria w iPadzie się rozładowała. Można sobie wyobrazić, jak straszne jest to uczucie, kiedy nie możemy porozumieć się z Joshem – wyznał Harris.

Ojciec dziecka musiał poszukać innego, bardziej niezawodnego rozwiązania, które pozwoliłoby mu na stałą komunikację z synem, nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach.

Zrobił sobie tatuaż do komunikacji z synem

Trudne chwile skłoniły Harrisa do podjęcia decyzji o zrobieniu tatuażu. Na jego lewym ramieniu widnieje teraz 26 liter alfabetu, ułożone wokół kwadratowego pola. Dzięki temu, w sytuacji, gdy technologia zawiedzie, Joshie będzie mógł wskazywać litery i składać komunikaty bezpośrednio na skórze ojca.

Harris podkreśla, że nie miał wcześniej żadnych tatuaży, ale potrzeba zapewnienia synowi ciągłej możliwości komunikacji była dla niego ważniejsza niż wątpliwości związane z profesjonalnym wizerunkiem.

Niecodzienne rozwiązanie wzbudziło uwagę na całym świecie i stało się częścią szerszej misji, jaką Dan i Joshie prowadzą – walki o większą świadomość i wsparcie dla dzieci z autyzmem, które nie komunikują się werbalnie.

Ojciec chłopca jest dziś założycielem organizacji Neurodiversity in Business, której celem jest promowanie wiedzy o różnorodnych sposobach funkcjonowania ludzkiego mózgu, w tym osób zmagających się z autyzmem. Harris podkreśla, że czuje się wyróżniony, mogąc działać wspólnie z Joshie, którego nazywa "małym superbohaterem".

Światło, które Joshie rzuca na tę sprawę, inspiruje innych. Ludzie chcą robić to samo – stało się to globalnym trendem, a on przewodzi tej walce. Jestem z tego bardzo zadowolony – podsumowuje Harris.

Co ciekawe, kampania Harrisa i jego syna nie ogranicza się tylko do ich rodzinnego miasta. Harris współpracuje obecnie z burmistrzem Londynu, Sadiqiem Khanem, aby uczynić stolicę Wielkiej Brytanii bardziej inkluzywną dla osób z różnorodnymi potrzebami.

Dan Harris z synem przy tablicy komunikacyjnej.
Dan Harris z synem przy tablicy komunikacyjnej. (Dan Harris)
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić