15 października 2023 roku dojdzie do wyborów parlamentarnych. Tego samego dnia ma się odbyć referendum, które wywołuje mnóstwo emocji. Niektórzy nie chcą wypełniać dodatkowej karty. Są nawet tacy, którzy nawołują do tego, by podrzeć formularz do głosowania w referendum.
Tymczasem okazuje się, że tę kwestię reguluje prawo. Chodzi zarówno o Kodeks wyborczy, jak i Kodeks karny.
Oprócz przepisów karnych w ustawie o referendum ogólnokrajowym w Kodeksie wyborczym, istnieje także przepis z art. 248 punkt 3 Kodeksu karnego umieszczony w rozdziale 31 "przestępstwa przeciwko wyborom i referendom", gdzie jest powiedziane, że kto niszczy kartę do głosowania podlega karze pozbawiania wolności do lat 2 - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak, cytowany przez PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodał, że są znane orzeczenia sądów rejonowych, "gdzie doszło do takiej sytuacji, że wyborca podarł kartę i poniósł odpowiedzialność karną". - Apeluję, aby nie wprowadzać wyborców w tym zakresie w błąd, bo niestety skutki nie ponoszą te osoby, które takie treści przekazują, tylko bezpośrednio wyborca - kontynuował.
Referendum 2023: lista pytań
W ramach referendum zadane mają być następujące pytania:
- Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?
- Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
Dodajmy, że głosowania w referendum można odmówić bez żadnych konsekwencji. Taką decyzję wystarczy zgłosić przedstawicielowi komisji (czytaj więcej >>>).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.