Flaga Polski, godło oraz hymn są symbolami, które jednoczą Polaków i przypominają o naszych wspólnych wartościach oraz historii. Właściwe obchodzenie się z flagą państwową, w tym jej odpowiednie eksponowanie, jest wyrazem naszego szacunku dla ojczyzny i tradycji.
Na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne jedynie na barwach narodowych.
Różnią się one od flagi państwowej tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości. Trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa - przypomina polska policja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czego nie wolno robić z flagą?
Przepisy wyraźnie określają, jak należy traktować flagę, aby nie uchybić jej godności. Nie wolno jej deptać, niszczyć, brudzić, umieszczać na niej napisów, ani używać jako elementu dekoracyjnego w sposób, który może ją znieważyć.
Niedopuszczalne jest używanie flagi jako odzieży, obicia mebli, czy materiału reklamowego. Flaga musi być zawsze czysta i w dobrym stanie – wystrzępiona czy wyblakła może być odebrana jako wyraz lekceważenia - przypomina polska policja.
Podczas odtwarzania Hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego, należy zachować postawę stojącą. Osoby w mundurach oddają honory, a pozostali słuchacze powinni przyjąć postawę wyrażającą szacunek i skupienie, zachować powagę i spokój, a mężczyźni w ubraniach cywilnych zdjąć nakrycie głowy.
Pamiętajmy, że hymn symbolizuje zarówno przeszłość, jak i przyszłość naszego kraju, a jego słowa mają moc, która łączy pokolenia Polaków.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.