W środowe południe podczas posiedzenia Sejmu rozpoczęła się debata nad ustawą przeciwko TVN. Poprzedziło ją głosowanie nad wprowadzeniem lex TVN do porządku obrad Sejmu. Wniosek zyskał większość m.in. dzięki głosom Kukiz'15 i pięciu posłów Porozumienia. Ostatecznie 223 posłów głosowało "za", 208 "przeciw".
TVP nie pokazuje obrad Sejmu
TVP Info nie pokazało całej debaty na swojej antenie. Transmisję przerwano w momencie, gdy swoje wystąpienie miał rozpocząć Borys Budka z KO. Wówczas stacja nagle włączyła podsumowanie ostatnich kilkunastu godzin w polityce.
Później po raz kolejny w ciągu kilkunastu minut zaprezentowano kontrowersyjny materiał z wtorkowych "Wiadomości" TVP, krytykujący dziennikarzy konkurencyjnej stacji. Wrócono w nim do spraw sprzed wielu lat, m.in. przypomniano wulgaryzmy dawno niepracujących w TVN Tomasza Lisa i Kamila Durczoka.
Następnie studio TVP Info połączyło się z redaktorem naczelnym skrajnie prawicowego pisma "Gazeta Polska" Tomaszem Sakiewiczem. Sakiewicz wypowiadał się na temat ustawy w momencie, gdy na sejmowej mównicy stały posłanki opozycji Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Senyszyn.
Gdy przyszedł czas na wystąpienie Marka Suskiego z PiS-u, TVP Info na chwilę wróciło do transmisji obrad Sejmu, by za moment z powrotem przełączyć się do studia. Ostatecznie na antenie Telewizji Polskiej nie ukazano wypowiedzi żadnego polityka opozycji.
Czytaj także: Wpadka Magdaleny Ogórek. Nie uznaje swojego błędu
Premier, ministrowie i posłowie PiS opuścili obrady Sejmu
Kiedy głos w Sejmie miał zabrać poseł KO Borys Budka, premier, ministrowie i posłowie PiS po prostu wyszli z posiedzenia. Polityk wniósł o odrzucenie "lex TVN" w drugim czytaniu.
Jak bardzo musicie się bać, że dokonujecie zamachu na wolne media? Boicie się, bo ta władza się kończy. Boicie się kontroli. Władza odebrała wam rozum i racjonalne myślenie - mówił Borys Budka.
Lewica również złożyła wniosek o odrzucenie ustawy przeciwko TVN. Przeciw ustawie wypowiedział się także Władysław Kosiniak-Kamysz. - Po 6 latach waszych rządów myślałem, że jednego nie zepsujecie - relacji z USA. Że może wypchniecie nas z Unii. Ale psuć relacje ze Stanami Zjednoczonymi? - mówił lider PSL.
Do ustawy zgłoszono poprawki, które zostaną rozpatrzone przez Komisję Kultury i Środków Przekazu. Jej obrady rozpoczęły się o 14:30. W dalszej kolejności ustawa zostanie poddana pod głosowanie.