Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) planuje w 2025 r. przeprowadzenie badań dotyczących sposobów, w jakie szkoły regulują korzystanie z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Wiceszefowa MEN, Katarzyna Lubnauer, poinformowała, że obecnie resort nie prowadzi prac legislacyjnych w tej sprawie.
Z danych Instytutu Badań Edukacyjnych z 2020 r. wynika, że 60 proc. szkół w Polsce wprowadziło całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez uczniów. Jednakże, jak zauważyła Lubnauer, brak jest aktualnych danych potwierdzających te informacje. W związku z tym ministerstwo planuje nowe badania, które mają dostarczyć aktualnych informacji na temat regulacji w szkołach.
Lubnauer podkreśliła, że MEN monitoruje rozwiązania dotyczące korzystania ze smartfonów w szkołach w innych krajach europejskich, ale nie prowadzi prac legislacyjnych w tym zakresie. Ewentualne zmiany przepisów będą poddane konsultacjom społecznym. Minister edukacji stoi na stanowisku, że regulacje powinny opierać się na aktualnych badaniach naukowych i analizach uwzględniających polski kontekst społeczny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Współpraca z rodzicami i uczniami
Podczas Okrągłego Stołu Uczniowskiego w Warszawie, Lubnauer zaznaczyła, że decyzja o korzystaniu z telefonów w szkołach należy do samych placówek. - My nie zakazujemy używania telefonów w szkołach, to jest decyzja szkoły — powiedziała. Dodała, że szkoły powinny wspólnie z dziećmi, młodzieżą, rodzicami i nauczycielami wypracować zasady korzystania z telefonów.
Z badania "Urządzenia mobilne w uczeniu się i nauczaniu" wynika, że 96 proc. nastolatków korzysta ze smartfonów, a 93 proc. posiada je na własność. Uczniowie używają smartfonów do rozrywki, rozwijania zainteresowań, przy pracach domowych i na lekcjach. Raport został opracowany przez Centrum Nauki Kopernik na podstawie badań wśród uczniów w wieku 13-19 lat.
Ministerstwo planuje propagowanie dobrych praktyk w regulowaniu zasad korzystania z urządzeń cyfrowych oraz wspieranie działań z zakresu higieny cyfrowej. Wprowadzenie nowych regulacji będzie uzależnione od wyników planowanych badań oraz konsultacji społecznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.