To jeden z największych na świecie grzybów, osiągający nawet 50 cm średnicy i wagę do 20 kg. W Polsce czasznica olbrzymia jest częściej spotykana na północy kraju, gdzie grzybiarze polują na nią niczym na trofeum. Niewiele osób wie, że ten gigantyczny grzyb jest smaczny i ma wiele wspólnego z pieczarką.
Czasznica olbrzymia - jak wygląda "święty graal" grzybiarzy?
Owocniki czasznicy olbrzymiej charakteryzują się pokaźnym rozmiarem od 10 do 50 cm średnicy i obwodzie do 135 cm. Mają nieregularnie kulisty, lekko spłaszczony kształt, przypominający purchawkę. Największy okaz znaleziono w 1955 r. w północnych Czechach – ważył 20,8 kg, miał obwód 212 cm i wysokość 46 cm.
Czasznica olbrzymia - gdzie zbierać?
Czasznica olbrzymia wykształca jedne z największych owocników w świecie grzybów, a w Polsce z pewnością największe wśród występujących w kraju grzybów. Owocniki pojawiają się latem i jesienią na żyznych, próchniczych glebach, głównie w parkach, ogrodach, na łąkach i pastwiskach. Czasznica preferuje siedliska nieleśne, gdzie może występować pojedynczo lub tworzyć tzw. czarcie koła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czasznica olbrzymia. Liczne właściwości zdrowotne grzyba
Czasznica olbrzymia to grzyb niskokaloryczny, zawierający w 90 proc. wodę, ale bogaty w białka oraz błonnik pokarmowy. Beta-glukany obecne w czasznicy obniżają poziom LDL, stymulują układ odpornościowy i wykazują działanie antynowotworowe. Jest również źródłem witamin z grupy B, które łagodzą napięcie nerwowe, poprawiają nastrój oraz sprawność intelektualną.
Oprócz witamin czasznica dostarcza potas, miedź, fosfor, selen i jod oraz znaczną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kalwacyna, substancja o właściwościach bakteriobójczych, może także efektywnie zwalczać komórki nowotworowe, w szczególności raka piersi.
Jak przygotować czasznicę olbrzymią w kuchni?
W kuchni młode owocniki, białe i pokryte mączystym nalotem, kroi się w plastry i smaży panierowane jak kotlety. Starsze grzyby ciemnieją i przestają nadawać się do spożycia. W Polsce czasznica olbrzymia jest bardziej rozpowszechniona w północnej części kraju. Do 2014 r. była gatunkiem chronionym, ale obecnie można ją zbierać bez obaw. Leśnicy jednak apelują o nieniszczenie tych unikalnych grzybów ze względu na ich przyrodnicze znaczenie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.