Ten grzybny rarytas to gąska sosnowa, znana w Japonii jako matsuake. Aż do 2021 roku funkcjonowało przekonanie, że w Polsce gatunek ten nie występuje. Wtedy jednak odkryto jego owocniki w Gdańsku. Z kolei Pani Beata Starowicz znalazła trzy stanowiska tego rzadkiego okazu w gminie Zawoja w Małopolsce. Okazuje się, że grzybiarka natrafiła na gąski sosnowe także w tym sezonie.
Gdy w ubiegłym roku rozpoznałem te grzyby jako gąski sosnowe, początkowo wzbudziło to dużo wątpliwości... Jednak miałem rację, to na 100 proc. ta gąska – mówi grzyboznawca i autor książek o grzybach Wiesław Kamiński, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".
Czytaj także: Majątek za kurki. Cena za kilogram grzybów zwala z nóg
Unikalny grzyb był widziany w Beskidach. To gąska sosnowa
Specjalista opisuje w swoim atlasie grzybów, że owocniki gąski sosnowej przypominają nieco najmłodsze egzemplarze borowików albo pewnych opieniek. Młode grzyby mają stożkowaty i gruby kapelusz. Jego brzegi zawinięte są ku trzonowi, a on sam jest brązowy i gładki w dotyku. Śliski robić ma się podczas deszczowych i mglistych dni.
Z kolei trzon gąski jest długi, brązowo biały i grubieje ku podstawie. Blaszki grzyba są zatokowato wycięte przy trzonie i często osłonięte błoną.
Czytaj także: Giganty w polskich lasach. Grzybiarze wniebowzięci
W Japonii grzyby te stanowią rarytas. Płacą nawet 2 tys. euro za kilogram
Portal ekologia.pl podaje, że gąski sosnowe są niezwykle smaczne. Grzyby te cenione są za niezwykły aromat przypominający cynamon, który nie znika nawet po dłuższym gotowaniu lub smażeniu. W Kraju Kwitnącej Wiśni grzyb ten znany jest pod nazwą matsuake.
W Japonii owocniki gąski sosnowej bywają wręczane jako prezent na specjalne okazje typu ślub lub awans w pracy. Cena jednego kilograma gąsek sosnowych mocno zależy od pory roku i od pochodzenia danej partii towaru. Najwyżej ceni się owocniki zebrane w samej Japonii, płacąc po 2 tys. euro (ok. 9,4 tys. zł) za kg. Gąska sosnowa z importu bywa znacznie tańsza, nawet tylko około 90 dolarów (ok. 415 zł) za 1 kg – czytamy w serwisie.
Obejrzyj także: Boczniak białożółty. Popularny grzyb w Polsce