Informacja na temat gatunków grzybów, które już możemy spotkać w lasach, została zamieszczona na stronie Lasów Państwowych na Faceboku. Jak podkreśliła osoba prowadząca fanpage, każdy kojarzy np. kozaka czy podgrzybka, jednak na widok "lipcowych" może wpaść w stupor.
Przeczytaj także: Sezon grzybowy rozpoczęty. Pojawiły się kurki i podgrzybki
Do sezonu jeszcze daleko, ale już od jakiegoś czasu w lasach trafić można na grzyby. Dzisiaj nic jednak nie jest tak proste jak dawniej! Każdy kojarzy "prawdziwka, kozaka, podgrzybka i maślaka", ale systematyka grzybów zmienną jest – czytamy na stronie Lasów Państwowych na Facebooku.
W lasach już są grzyby. Jakich gatunków?
Wśród wymienionych na stronie Lasów Państwowych gatunków, na które możemy się już natknąć w lasach, wymieniono parkogrzybki, suchogrzybki, podgrzyby, borowikowce, koźlarki, gorzkoborowiki, krasnoborowiki. Jak tłumaczył autor wpisu, większość nazw grzybów pochodzi z łacińskich nazw naukowych, jednak powyższe są tworem języka polskiego.
Przeczytaj także: Łatwo się pomylić. Jest trujący i powoduje rewolucje żołądkowe
Choć zmiany nazewnictwa najczęściej przeprowadzane były w obrębie łacińskich nazw naukowych, to ostatecznie dosięgnęły też nazw polskich. I tak powstały nam wspomniane na wstępie m.in.: parkogrzybki, suchogrzybki, podgrzyby, borowikowce, koźlarki, gorzkoborowiki, krasnoborowiki (...) – podsumował autor tekstu (Facebook).
Grzybek widoczny na zdjęciu to parkogrzybek czerwonawy. Co ciekawe, w przeszłości był on nazywany "podgrzybkiem", "borowikiem", a nawet – maślakiem. Jak jednak czytamy na stronie Lasów Państwowych na Facebooku, Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego zdecydowała inaczej.
Przeczytaj także: Genialny trik z TikToka. Pieczarki pokroisz w mgnieniu oka
Nazwy grzybów za Rekomendacją nr 1/2021 Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego - zachęcamy do pozostawania na bieżąco! – zakończył autor tekstu (Facebook).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.