Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Już się pojawiły. Mało kto wie, jak nazywa ten grzyb

67

Zbieranie grzybów automatycznie kojarzy nam się z jesienią, ewentualnie późnym latem. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że w lasach już teraz można znaleźć grzyby. Nie są to jednak najszerzej znane gatunki, a do tego mają bardzo oryginalne nazwy.

Już się pojawiły. Mało kto wie, jak nazywa ten grzyb
W lasach już można spotkać grzyby. Niewiele jednak osób wie, jak nazywa się gatunek widoczny na zdjęciu (Lasy Państwowe, D. Dziektarz)

Informacja na temat gatunków grzybów, które już możemy spotkać w lasach, została zamieszczona na stronie Lasów Państwowych na Faceboku. Jak podkreśliła osoba prowadząca fanpage, każdy kojarzy np. kozaka czy podgrzybka, jednak na widok "lipcowych" może wpaść w stupor.

Do sezonu jeszcze daleko, ale już od jakiegoś czasu w lasach trafić można na grzyby. Dzisiaj nic jednak nie jest tak proste jak dawniej! Każdy kojarzy "prawdziwka, kozaka, podgrzybka i maślaka", ale systematyka grzybów zmienną jest – czytamy na stronie Lasów Państwowych na Facebooku.

W lasach już są grzyby. Jakich gatunków?

Wśród wymienionych na stronie Lasów Państwowych gatunków, na które możemy się już natknąć w lasach, wymieniono parkogrzybki, suchogrzybki, podgrzyby, borowikowce, koźlarki, gorzkoborowiki, krasnoborowiki. Jak tłumaczył autor wpisu, większość nazw grzybów pochodzi z łacińskich nazw naukowych, jednak powyższe są tworem języka polskiego.

Choć zmiany nazewnictwa najczęściej przeprowadzane były w obrębie łacińskich nazw naukowych, to ostatecznie dosięgnęły też nazw polskich. I tak powstały nam wspomniane na wstępie m.in.: parkogrzybki, suchogrzybki, podgrzyby, borowikowce, koźlarki, gorzkoborowiki, krasnoborowiki (...) – podsumował autor tekstu (Facebook).
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Grzybek widoczny na zdjęciu to parkogrzybek czerwonawy. Co ciekawe, w przeszłości był on nazywany "podgrzybkiem", "borowikiem", a nawet – maślakiem. Jak jednak czytamy na stronie Lasów Państwowych na Facebooku, Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego zdecydowała inaczej.

Nazwy grzybów za Rekomendacją nr 1/2021 Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego - zachęcamy do pozostawania na bieżąco! – zakończył autor tekstu (Facebook).
Zobacz także: Zobacz też: Boczniak białożółty. Popularny grzyb w Polsce
Autor: EKO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Dramatyczny finał
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić