Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Już się pojawiły. Mało kto wie, jak nazywa ten grzyb

67

Zbieranie grzybów automatycznie kojarzy nam się z jesienią, ewentualnie późnym latem. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że w lasach już teraz można znaleźć grzyby. Nie są to jednak najszerzej znane gatunki, a do tego mają bardzo oryginalne nazwy.

Już się pojawiły. Mało kto wie, jak nazywa ten grzyb
W lasach już można spotkać grzyby. Niewiele jednak osób wie, jak nazywa się gatunek widoczny na zdjęciu (Lasy Państwowe, D. Dziektarz)

Informacja na temat gatunków grzybów, które już możemy spotkać w lasach, została zamieszczona na stronie Lasów Państwowych na Faceboku. Jak podkreśliła osoba prowadząca fanpage, każdy kojarzy np. kozaka czy podgrzybka, jednak na widok "lipcowych" może wpaść w stupor.

Do sezonu jeszcze daleko, ale już od jakiegoś czasu w lasach trafić można na grzyby. Dzisiaj nic jednak nie jest tak proste jak dawniej! Każdy kojarzy "prawdziwka, kozaka, podgrzybka i maślaka", ale systematyka grzybów zmienną jest – czytamy na stronie Lasów Państwowych na Facebooku.

W lasach już są grzyby. Jakich gatunków?

Wśród wymienionych na stronie Lasów Państwowych gatunków, na które możemy się już natknąć w lasach, wymieniono parkogrzybki, suchogrzybki, podgrzyby, borowikowce, koźlarki, gorzkoborowiki, krasnoborowiki. Jak tłumaczył autor wpisu, większość nazw grzybów pochodzi z łacińskich nazw naukowych, jednak powyższe są tworem języka polskiego.

Choć zmiany nazewnictwa najczęściej przeprowadzane były w obrębie łacińskich nazw naukowych, to ostatecznie dosięgnęły też nazw polskich. I tak powstały nam wspomniane na wstępie m.in.: parkogrzybki, suchogrzybki, podgrzyby, borowikowce, koźlarki, gorzkoborowiki, krasnoborowiki (...) – podsumował autor tekstu (Facebook).
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Grzybek widoczny na zdjęciu to parkogrzybek czerwonawy. Co ciekawe, w przeszłości był on nazywany "podgrzybkiem", "borowikiem", a nawet – maślakiem. Jak jednak czytamy na stronie Lasów Państwowych na Facebooku, Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego zdecydowała inaczej.

Nazwy grzybów za Rekomendacją nr 1/2021 Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego - zachęcamy do pozostawania na bieżąco! – zakończył autor tekstu (Facebook).
Zobacz także: Zobacz też: Boczniak białożółty. Popularny grzyb w Polsce
Autor: EKO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić