Podczas budowy domu inwestor ma wiele obowiązków związanych z przyłączem mediów. Jednym z nich jest konieczność podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej.
Wyjątek stanowi sytuacja, w której budowa sieci kanalizacyjnej jest nieuzasadniona pod względem technicznym i ekonomicznym. Wówczas konieczne jest wybudowanie przydomowego szamba lub oczyszczalni ścieków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koszt przyłącza do sieci kanalizacyjnej jest jednak naprawdę spory. Może on wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych - ma to związek m.in. z długością rurociągu, odległością od głównej sieci czy też lokalizacji budynku, który zostanie przyłączony. Co więcej, niektóre gminy wystawiają rachunek, podłączając kanalizację bez zaoferowania inwestorowi uprzedniej wyceny.
RPO zabiera głos. Apeluje u ministra o zmiany
Głos w tej sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich. Skierował on pismo do ministra infrastruktury, w którym zwraca uwagę na problem mniej zamożnych osób, dla których przyłącz do kanalizacji stanowi zbyt duży wydatek. W tym celu apeluje on o większą pomoc finansową od państwa.
W skargach do RPO właściciele nieruchomości podnoszą, że koszty tego wyceniono na kilkadziesiąt tysięcy zł. Ich dochody nie pozwalają zaś na pokrycie tych kosztów. Pomoc finansowa państwa, o którą mogą się ubiegać, jest zaś symboliczna - twierdzi Marcin Wiącek.
Czytaj także: Budujesz dom? Musisz o tym wiedzieć
RPO apeluje także o odstąpienie w takich przypadkach od nakładania kar za brak przyłącza domu do sieci kanalizacyjnej. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej powinny uzyskać możliwość umorzenia postępowania lub odstąpienia od wydania nakazu przyłączenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.