Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ten sam błąd w Ukrainie i Afganistanie. USA wyciągają wnioski

Po dwóch pomyłkach przy prognozowaniu przebiegu konfliktu, agencje wywiadowcze Stanów Zjednoczonych zamierzają zweryfikować swoje metody. Wcześniej źle oceniono siły zaangażowane w Afganistanie i Ukrainie.

Ten sam błąd w Ukrainie i Afganistanie. USA wyciągają wnioski
Wywiad USA w ogniu krytyki (Getty Images)

Jak przekazuje CNN, powołując się na anonimowe źródła, agencje wywiadowcze USA weryfikują swoje metody oceny siły wojskowej innych państw. Wcześniej dwukrotnie się pomyliły. Tak było w przypadku Afganistanu i Ukrainy. Eksperci uważają, że gdyby nie te błędy, Ukraina mogłaby otrzymać pomoc o wiele wcześniej.

Kosztowne wpadki agencji wywiadowczych Stanów Zjednoczonych

Przed inwazją Rosji oceniono, że Ukraina nie ma w tym starciu szans. Agencje wywiadowcze zgodnie twierdziły, że Kijów zostanie zdobyty w ciągu trzech lub czterech dni przez armię Putina.

Myślę, że przeoczyliśmy poważną sprawę, która miała znaczący wpływ na przebieg wydarzeń. Gdybyśmy lepiej radzili sobie z przewidywaniem, moglibyśmy zrobić więcej, by wcześniej wesprzeć Ukraińców – ocenił senator Angus King.

Co więcej, eksperci zbyt wiele uwagi poświęcili sile militarnej Rosji, a zbyt mało Ukraińcom i ich woli walki. Jak pisze CNN, to pierwsza tak duża pomyłka w tej kwestii, ponieważ przed inwazją wywiadowi USA udawało się trafnie oceniać Rosję i prognozować jej kolejne ruchy.

W tym przypadku, gdy wydano mniej więcej w czasie teraźniejszym ocenę, która okazała się dość dramatycznie błędna, to dobry powód, by przeprowadzić poważną autopsję – ocenił były prezes Narodowej Rady Wywiadowczej (NIC) Greg Treverton.

Według źródeł CNN, żadna z agencji nie spodziewała się, jak nieskutecznie Rosja będzie prowadziła swoją pierwszą ofensywę. Kreml błędnie rozplanował swoje ataki, ale wciąż wszyscy byli przekonani, że to nie stanie na przeszkodzie w drodze do zwycięstwa.

Powiedziałbym, że jest to połączenie woli walki i zdolności. (…) Są to sprawy dość trudne do skutecznej oceny i przyglądamy się różnym metodologiom, jakie można zastosować – powiedziała podczas debaty Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines.
Zobacz także: Specjalista komentuje mowę ciała Putina. "Na pewno nie jest zdrowy"
Autor: ABA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić