Kiedy wypada tłusty czwartek? W kalendarzu chrześcijańskim jest to ostatni czwartek przed wielkim postem.
Niegdyś nazywany był mięsopustem, ostatkami czy karnawałem. Tradycja związana ze spożywaniem tłustego jedzenia została zaczerpnięta od pogan.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W czasach przedchrześcijańskich na wystawnych ucztach z okazji tłustego czwartku serwowano pieczone mięsa, chleb czy wino. Pojawiały się też pierwsze pączki. Wówczas miały inną formę niż obecnie. Było to wytrawne ciasto chlebowe nadziewane mięsem, skwarkami czy słoniną. W Polsce wytrawne pączki służyły jako zakąska do wódki.
Natomiast od XVII zaczęto inspirować się kuchnią francuską i przyrządzać lżejsze i apetyczniejsze w wyglądzie ciasto drożdżowe. W anonimowej publikacji "Moda bardzo dobra smażenia różnych konfetów i innych słodkości", spisanej w 1686 roku, pojawiają się słodkie pączki z nadzieniem - opisuje serwis stronakuchni.pl.
Obecnie w tłusty czwartek zajadamy się przede wszystkim pączkami z konfiturą różaną lub powidłami śliwkowymi czy też marmoladą. W cukierniach dostępne są również pączki z wiśniami, karmelem, czekoladą, serkiem oraz bitą śmietaną. Wybór generalnie jest naprawdę spory.
Kiedy tłusty czwartek 2024?
Tłusty czwartek tym razem wypada w dniu 8 lutego. Ta data jest uzależniona od terminu Wielkanocy, która w tym roku będzie obchodzona już 31 marca.
Tłusty czwartek rozpoczyna ostatki, a więc ostatni tydzień karnawału. Warto wspomnieć też o tym, że w 2024 roku Środa Popielcowa obchodzona będzie 14 lutego, a więc w... walentynki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.