Najnowsze badania opublikowane w "European Heart Journal" wskazują, że tłuszcz śródmięśniowy może znacząco zwiększać ryzyko chorób serca, niezależnie od wskaźnika masy ciała (BMI). Zespół badawczy pod kierunkiem prof. Viviany Taqueti z Brigham and Women's Hospital oraz Harvard Medical School przeprowadził badania, które rzucają nowe światło na wpływ tłuszczu śródmięśniowego na zdrowie serca.
Tłuszcz śródmięśniowy a zdrowie serca
Tłuszcz śródmięśniowy znany jest głównie z gastronomii – sławna japońska wołowina Wagyu zawdzięcza mu swoją cenioną przez smakoszy "marmurkowatość". Hodowcy, by ją uzyskać, zapewniają krowom bezstresowe życie, komfortowe warunki "mieszkaniowe", dostatek pożywienia, niewiele wysiłku, a nawet rozluźniające masaże. Niestety u ludzi tłuszcz śródmięśniowy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Czytaj także: Połóż na noc obok łóżka. Zapomnisz o zatkanym nosie
Badania wykazały, że osoby z większą ilością tłuszczu w mięśniach są bardziej narażone na uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych serca, co zwiększa ryzyko zawału i niewydolności serca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tłuszcz śródmięśniowy można znaleźć w większości mięśni w ciele, ale ilość tłuszczu może się znacznie różnić u różnych osób. W naszych badaniach analizujemy mięśnie i różne rodzaje tłuszczu, aby zrozumieć, w jaki sposób skład ciała może wpływać na małe naczynia krwionośne lub 'mikrokrążenie' serca, a także na przyszłe ryzyko niewydolności serca, zawału serca i zgonu" - zaznaczyła prof. Taqueti.
W badaniu wzięło udział 669 pacjentów z Brigham and Women's Hospital, którzy byli diagnozowani pod kątem bólu w klatce piersiowej i duszności. Średni wiek uczestników wynosił 63 lata, a większość z nich stanowiły kobiety. Badania wykazały, że na każdy 1 proc. wzrostu frakcji tłuszczu mięśniowego ryzyko CMD wzrastało o 2 proc., a ryzyko poważnej choroby serca wzrastało o 7 proc., niezależnie od innych znanych czynników ryzyka oraz BMI.
Osoby, które miały wysoki poziom tłuszczu śródmięśniowego i dowody na CMD, były szczególnie narażone na zgon, zawał serca i niewydolność serca.
Naukowcy - BMI nie ma tu znaczenia
Prof. Taqueti podkreśla, że tłuszcz śródmięśniowy może przyczyniać się do stanu zapalnego i zaburzeń metabolizmu glukozy, co prowadzi do insulinooporności i zespołu metabolicznego. Te przewlekłe uszkodzenia mogą wpływać na naczynia krwionośne serca. Wiedza o wpływie tłuszczu śródmięśniowego na zdrowie serca może pomóc w identyfikacji osób o wysokim ryzyku, niezależnie od ich BMI.
Badania sugerują, że osoby z większym odsetkiem beztłuszczowej masy mięśniowej mają niższe ryzyko chorób serca. Z kolei tłuszcz podskórny nie zwiększa tego ryzyka. Prof. Taqueti i jej zespół badają obecnie wpływ różnych strategii leczenia, takich jak ćwiczenia, dieta czy leki odchudzające, na skład ciała i zdrowie serca.
Odkrycia te mogą być kluczowe dla zrozumienia wpływu nowych terapii na zdrowie serca, jednak wciąż nie wiadomo, jak skutecznie obniżyć ryzyko u osób z otłuszczonymi mięśniami. Badania nad tym zagadnieniem są w toku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.